more_horiz
Wiadomości

Wstrzymanie wypłat z Funduszu Odbudowy dla Węgier. Prof. Szymanowski: to UE ma więcej do stracenia

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 17:28
- Wbrew temu, co często się twierdzi w kręgach KE i wielu europejskich stolic Zachodniej Europy, Węgrzy czy Polacy nie żyją z tych dotacji unijnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka).
Premier Węgier Viktor Orban
Premier Węgier Viktor OrbanFoto: shutterstock.com/Alexandros Michailidis

Komisja Europejska wstrzymała wypłaty z Funduszu Odbudowy dla Węgier. Formalnie powodem miały być wątpliwości związane z mechanizmami finansowymi przeciwdziałającymi korupcji w węgierskim systemie. W kuluarach mówi się natomiast, że kontrowersje unijnych urzędników wzbudził przyjęty przez parlament w Budapeszcie prawo dot. ochrony dzieci.

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Plany odbudowy 12 krajów ostatecznie zaakceptowane. UE przekaże środki na reformy i inwestycje

Prof. Szymanowski wskazał, że Komisja Europejska będzie miała problem, by wskazać problem z korupcją na Węgrzech. Porównał sytuację sprzed dekady do obecnej i tłumaczył, że 500 tys. Węgrów w ciągu tego czasu zarejestrowało swoje dochody i zalegalizowało swoją faktyczną działalność na rynku pracy.

- Nie znam zbyt wielu analiz, które pokazywałyby to, że wbrew temu, co często się twierdzi w kręgach KE i wielu europejskich stolic Zachodniej Europy, że Węgrzy czy Polacy żyją z tych dotacji unijnych. Przepływ pieniądza odbywa się w drugą stronę - podkreślił prof. Szymanowski.

Czytaj także:

Dodał, że "nikt nie jest zainteresowany", a szczególnie nie "niemieckie kręgi biznesowe", by do kompromisu nie doszło. - To druga strona (nie węgierska - red.) ma więcej do stracenia - podsumował.

Więcej w nagraniu rozmowy.

* * *

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: prof. Maciej Szymanowski (Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka)

Data emisji: 13.07.2021

Godzina emisji: 16.48

PR24/st

Zobacz także

Zobacz także