"Ogromny wkład w badania naukowe". Na Syberii wspominano Polaków - badaczy Bajkału
Polacy wnieśli ogromny wkład w badania fauny i flory Bajkału. Mówił o tym przebywający na Syberii ambasador Polski w Rosji Krzysztof Krajewski. Dyplomata odwiedził bajkalskie muzeum w Listwiance, w obwodzie irkuckim. Wcześniej spotkał się z Polakami mieszkającymi w Irkucku, Usolu Syberyjskim i Wierszynie.
2021-07-17, 15:35
Pierwsze systematyczne badania Bajkału prowadzili w XIX w. polscy naukowcy, którzy trafili na Syberię jako zesłańcy po powstaniach: listopadowym i styczniowym. Ambasador Krzysztof Krajewski po wizycie w muzeum Bajkału podkreślił, że właśnie naszym rodakom światowa nauka zawdzięcza kompleksowy opis fauny i flory tego regionu.
Powiązany Artykuł
Ambasador Polski w Rosji: syberyjska wieś Wierszyna to ważna część historii Polaków
- Historia Polaków na Syberii, to nie tylko zesłania i katorga, ale również ogromny wkład w badania naukowe, a takie nazwiska jak: Jan Czerski, Benedykt Dybowski, czy Wiktor Godlewski są doskonale znane na całym świecie - dodał polski dyplomata.
Wokół Bajkału są również krzyże, tablice i pomniki upamiętniające Polaków - ofiary carskich zsyłek i stalinowskich zbrodni. W tych miejscach, przebywający nad Bajkałem ambasador Krzysztof Krajewski złoży kwiaty i zapali znicze.
nt
REKLAMA
REKLAMA