X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Polacy i Włosi stali wtedy po stronie dobra". Uroczystości w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2021 12:30
Ankona we Włoszech świętuje 77. rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Miejscem ceremonii była historyczna brama - Porta Santo Stefano, którą polscy żołnierze przekroczyli w dniu 18 lipca 1944 roku. 
Janusz Maksymowicz, Jan Józef Kasprzyk, Anna Maria Anders oraz Władysław Dąbrowski
Janusz Maksymowicz, Jan Józef Kasprzyk, Anna Maria Anders oraz Władysław DąbrowskiFoto: twitter.com/JanKasprzyk

Zdobycie Ankony i całej nadadriatyckiej części regionu Marche, które było samodzielną operacją polskiego wojska, przyczyniło się do skrócenia czasu walk aliantów z Niemcami we Włoszech.

ankona_663x364.jpg
Wyzwolenie Ankony. Pancerne uderzenie Armii Andersa

W uroczystościach udział wzięli 97-letni weteran 2. Korpusu Polskiego, uczestnik walk o Monte Cassino, Bolonię i Ankonę kapitan Władysław Dąbrowski i 90-letni powstaniec warszawski Janusz Maksymowicz. Obecni byli: córka dowódcy 2. Korpusu generała Władysława Andersa, ambasador RP we Włoszech Anna Maria Anders i Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Przybyli też przedstawiciele władz Ankony i jej mieszkańcy oraz delegacja stowarzyszenia włoskich partyzantów i ich rodzin.

Burmistrz Ankony Valeria Mancinelli podkreśliła w wystąpieniu, że pamięć i wspomnienie "muszą działać jak szczepionka, która pozwoli uratować ludzkość przed powtórzeniem się tragedii" z pierwszej połowy XX wieku.

"Pamięć i wspomnienie muszą wytworzyć przeciwciała"

- To pamięć i wspomnienie muszą wytworzyć przeciwciała w głowach i sercach - dodała.

Jak zauważyła burmistrz, poświęcenie polskich żołnierzy nie było daremne, bo "narodziły się dekady demokracji i pokoju w tej części Europy".

Ambasador Anna Maria Anders mówiła zaś o polsko-włoskim braterstwie broni. Podkreśliła, że często odwiedza polskie cmentarze wojenne we Włoszech. Przypomniała, że wielu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego nie mogło wrócić do ojczyzny i było skazanych na wygnanie. - Ja wychowałam się wśród nich - dodała.

E6ewx1MWEAgvpRn (1).jpg
Polscy kombatanci na uroczystościach w 77. rocznicę wyzwolenia Ankony

"Walka między dobrem i złem"

Minister Kasprzyk oświadczył: "77 lat temu rozegrała się kolejna w dziejach świata odsłona walki między dobrem i złem. Polacy i Włosi stali wtedy po stronie dobra".

- Wspólnym wysiłkiem robiliśmy wszystko, by zakończyć koszmar, jaki wywołały w 1939 roku nazistowskie Niemcy i sowiecka Rosja - dodał.

Jak zaznaczył, lekcją z tragedii II wojny światowej na przyszłość jest to, że "nie ma narodów lepszych i gorszych, nie ma państw lepszych i gorszych". - Jako Polacy mamy szczególne prawo to mówić - stwierdził Jan Józef Kasprzyk.

Posłuchaj
00:18 11198282_1 (1).mp3 Jan Kasprzyk w Ankonie: wszystkie państwa i narody starego kontynentu są sobie równe (IAR) 

Medal "Pro Bono Poloniae"

Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych odznaczył medalem "Pro Bono Poloniae" burmistrz Valerię Mancinelli, która od wielu lat patronuje obchodom rocznicy wyzwolenia Ankony przez polskie wojsko.

Wierszyna-Syberia-wioska-PRSA-1200.jpg
Polski ambasador w Rosji nazwał wieś Wierszynę ważną częścią historii Polaków

Polska i włoska delegacja złożyły wieńce przy tablicy w hołdzie polskim żołnierzom, znajdującej się na bramie.

Kwiaty złożono też przy pomniku upamiętniającym włoski ruch oporu w Parco del Pincio.

2. Korpus Polski podszedł pod Ankonę - ważny pod kątem strategicznym port - w efekcie działań pościgowych prowadzonych wzdłuż wybrzeża od połowy czerwca do połowy lipca 1944 r. 17 lipca rano ruszyło natarcie polskie w kierunku na Ankonę. Dzięki manewrowi oskrzydlającemu 5. Kresowej Dywizji Piechoty 18 lipca 1944 roku do miasta wkroczyli polscy żołnierze.

Czytaj również:

Straty po stronie polskiej straty wyniosły: 39 poległych oficerów oraz 338 zabitych i rannych szeregowych. W czasie działań nad Adriatykiem 2. Korpus Polski stracił łącznie 496 żołnierzy. 1789 zostało rannych, a 139 uznano za zaginionych.

nt

Czytaj także

77. rocznica bitwy o Monte Cassino. W uroczystościach we Włoszech udział weźmie Mariusz Błaszczak

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 09:13
Na polskim cmentarzu wojskowym na Monte Cassino, w 77. rocznicę zdobycia wzgórza przez II Korpus Polski, odbędą się uroczystości z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Z powodu ograniczeń sanitarnych weźmie w nich udział bardzo ograniczona liczba osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

77. rocznica bitwy o Monte Cassino. Otwarto ścieżkę edukacyjną szlakiem bojowym II Korpusu Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2021 17:38
W mieście Cassino na zakończenie obchodów 77. rocznicy zdobycia Monte Cassino zainaugurowano ścieżkę edukacyjną, wiodącą szlakiem bojowym żołnierzy II Korpusu z miasta na wzgórze. W uroczystościach wzięli udział między innymi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i ambasador Rzeczypospolitej we Włoszech Anna Maria Anders.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"To Polska stała na drodze do powstrzymania III Rzeszy". Skandaliczne słowa szefa niemieckiej AfD

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 07:15
- Decyzja Stalina o pakcie z Hitlerem była słuszna, a to Polska stała na drodze do powstrzymania III Rzeszy,  bo nie chciała sowieckich wojsk w Polsce - powiedział Alexander Gauland, szef frakcji Alternatywy dla Niemiec (AfD) w Bundestagu podczas debaty parlamentarnej poświęconej 80. rocznicy napaści Niemiec na Związek Radziecki.
rozwiń zwiń