X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Czy AstraZeneca wpływa na ryzyko zakrzepicy? Opublikowano nowe badania

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 12:01
Szczepionka AstraZeneki przeciwko COVID-19 po drugiej dawce nie zwiększa ryzyka bardzo rzadkich przypadków zakrzepicy - wykazały badania opublikowane przez "Lancet". Analizę przeprowadził producent preparatu firma AstraZeneca, wykorzystując dane ze szczepień, jakie wykonano do 30 kwietnia 2021 r.
Nowe badanie zostało przeprowadzone przez producenta szczepionki
Nowe badanie zostało przeprowadzone przez producenta szczepionkiFoto: PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Z badania wynika, że zakrzepica połączona z małopłytkowością po drugiej dawce statystycznie zdarza się jedynie u 2,3 osób na milion zaszczepionych. Tak samo często zdarza się to wśród tych, którzy się nie szczepili.

szczepienie pap 1200 .jpg
Szczepionki Pfizera celem dezinformacji, w tle rosyjski wątek. Youtuberzy ujawnili mechanizm

Powikłanie to analizowano w okresie 14 dni od wykonania szczepienia z użyciem AstraZeneki, zarówno po pierwszej dawce, jak i po drugiej. Ustalono, że po pierwszej dawce ryzyko zakrzepicy połączonej z małopłytkowością jest nieco wyższe i sięga 8,1 szczepień na milion.

Czytaj także: 

- Wyniki tych badań potwierdzają zasadność podawania drugiej dawki szczepionki Vaxzevria (handlowa nazwa tego preparatu - red), zgodnie z charakterystyką tego produktu, by zapewnić lepszą ochronę przed COVID-19, w tym również przed budzącymi niepokój nowymi wariantami koronawirusa - oświadczył wiceprezes ds. badań i rozwoju AstraZeneki Mene Pangalos.

Wektotowy preparat przeciw COVID-19

Ekstremalnie rzadkie przypadki zakrzepicy połączonej z małopłytkowością stwierdzono w związku ze szczepionką AstraZeneki, jak i firmy Johnson&Johnson. W obu z nich użyto adenowirusa, ale innego typu.

W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych (PAP) W Polsce wykonano ponad 33,7 mln szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli preparatem J&J lub dwiema dawkami innych dopuszczonych w UE szczepionek, jest ponad 16,9 mln osób. Pierwszą dawkę przyjęło ponad 18 mln osób – wynika z zestawienia na stronach rządowych (PAP)

Szczepionka została opracowana wspólnie ze specjalistami University od Oxford. Jest to tzw. preparat wektorowy, wykorzystano w nim adenowirusa przenoszącego do organizmu zaszczepionej osoby fragment materiału genetycznego kodującego białko koronawirusa. Pod jego wpływem dochodzi do wytworzenia reakcji odpornościowej przeciwko SARS-CoV-2.


mbl

Czytaj także

"Teraz odległość z Wielkiej Brytanii do kraju jest większa". Życie Polaków na Wyspach po brexicie

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 14:00
Jak zmieniło się życie Polaków na Wyspach po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej? Portalowi PolskieRadio24.pl opowiedzieli o tym Polacy mieszkający w Zjednoczonym Królestwie od lat. Mówili nam o swoich planach związanych z powrotem do kraju, życiu codziennym, pracy, a także planach edukacyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mosiński: im więcej zaszczepionych, tym mniejsze żniwo nowej mutacji wirusa

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2021 09:41
- Każda osoba zaszczepiona to szansa na to, aby ta mutacja koronawirusa zbierała jak najmniejsze żniwo, żeby tych zachorowań było jak najmniej, a zgonów wcale - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Mosiński z PiS. Gościem "Dwóch stron" był również Grzegorz Napieralski (KO).     
rozwiń zwiń