more_horiz
Wiadomości

Antysemityzm problemem w Niemczech. "Doświadczamy go więcej w życiu codziennym"

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:40
W ostatniej dekadzie antyżydowskie resentymenty stały się w RFN bardziej widoczne, doświadczamy więcej antysemityzmu w życiu codziennym - ocenił przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster w wywiadzie dla dziennika "Berliner Zeitung".
Protest obywateli Izraela w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne)
Protest obywateli Izraela w Niemczech (zdjęcie ilustracyjne)Foto: PAP/FILIP SINGER

"Istnieją badania, według których około 20 procent Niemców ma antysemickie uprzedzenia. Odsetek ten pozostawał mniej więcej taki sam na przestrzeni dziesięcioleci. W ostatniej dekadzie jednak antyżydowskie resentymenty stały się bardziej widoczne. Doświadczamy więcej antysemityzmu w życiu codziennym" - uważa Schuster.

Dodał, że za sprawą mediów społecznościowych, Internetu "jest więcej wrogości (...). Zmienił się klimat polityczny, mówi się rzeczy, których nie powiedziano by w przeszłości".

1200_Auschwitz_shutterstock.png
Przed sądem stanie kilkunastu nazistowskich zbrodniarzy wojennych. "Morderstwo nie podlega przedawnieniu"

Komentarze coraz gorsze

Na pytanie czy Centralna Rada Żydów również bezpośrednio zauważa zaostrzenie tonu, Schuster odparł: "Nienawistne komentarze i nienawistne listy znacznie wzrosły pod względem »jakości« i ilości". "Jeśli widzimy, że list zawiera szczerą troskę i być może zawiera uprzedzenia oparte na fałszywych informacjach, odpowiadamy na niego. Kasujemy czystą nienawiść lub przekazujemy ją do państwowej służby bezpieczeństwa" - wyjaśnił.

Czytaj także:

W kontekście mających często antysemicki wydźwięk demonstracji koronasceptyków Schuster powiedział: "Widzę bardzo niepokojący rozwój sytuacji. Argumenty zaczynają się zacierać. Są tam ludzie, którzy sprzeciwiają się obowiązkowym szczepieniom. Jest to legalne. Ale tam, gdzie nieszczepieni ludzie przypinają sobie żółtą gwiazdę i porównują się do Żydów w czasie nazistowskich prześladowań, dla każdego człowieka musi być jasne, że granica została przekroczona".

Podczas tegorocznego konfliktu w Strefie Gazy, wielu polityków było zaniepokojonych islamsko-arabskim antysemityzmem, który uwidocznił się podczas licznych antyizraelskich demonstracji w Niemczech.

Antysemityzm przybiera na sile?

getto 1200 .jpg
Wyrażenie "polskie getta" w niemieckich mediach. "Deutsche Welle" przeprasza po interwencji konsulatu RP

Na pytanie, czy ten antysemityzm przybiera na sile, Schuster odpowiedział: "Centralna Rada Żydów wskazywała na ten antysemityzm już w 2014 roku przed dyskusją o migracji z 2015 roku. Był to czas tak zwanej »wojny w Gazie«. W tym czasie Rada poczuła się zmuszona do podjęcia decyzji o zorganizowaniu wiecu pod hasłem »Wstań! Nigdy więcej nienawiści do Żydów«".

Od nowego rządu RFN, który powstanie po wrześniowych wyborach parlamentarnych, Centralna Rada Żydów oczekuje, że "będzie kontynuował dotychczasową drogę w zakresie walki z antysemityzmem i wspierania życia żydowskiego w Niemczech" - powiedział Schuster.

"W naszych rozmowach z rządem zawsze podkreślamy również, że powołanie komisarza ds. antysemityzmu było dobrą decyzją. Mamy jednak nadzieję, że po wyborach komisarz nie będzie miał już siedziby w Federalnym Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, lecz w Urzędzie Kanclerskim, bo to nadałoby tej sprawie odpowiednią rangę" - dodał przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem