more_horiz
Wiadomości

Prezydent w Kijowie: Krym to Ukraina, nie zgadzamy się na odmienną narrację

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:33
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polska nie uznaje nielegalnej okupacji oraz aneksji Autonomicznej Republiki Krymu i Sewastopola przez Federację Rosyjską. W przemówieniu wygłoszonym podczas inauguracyjnego posiedzenia Platformy Krymskiej w Kijowie prezydent mówił o solidarności Polaków z narodem ukraińskim.
Prezydent Andrzej Duda jest z wizytą na Ukrainie, gdzie bierze udział w Szczycie Platformy Krymskiej oraz obchodach Dnia Niepodległości Ukrainy
Prezydent Andrzej Duda jest z wizytą na Ukrainie, gdzie bierze udział w Szczycie Platformy Krymskiej oraz obchodach Dnia Niepodległości UkrainyFoto: PAP/Leszek Szymański

Andrzej Duda podkreślił, że Ukraina potrzebuje dziś "solidarności międzynarodowej". Zaznaczył, że Polacy wiedzą, czym jest opuszczenie przez sojuszników w chwili zagrożenia. - Dlatego dzisiejsze spotkanie jest dla nas okazją, by jasno powiedzieć, że kwestia Krymu nie jest nam obojętna - powiedział Andrzej Duda.

Twitter Andrzej Duda Wołodymyr Zełenski 1200.jpg
Trzydniowa wizyta prezydenta Andrzej Dudy na Ukrainie. Zobacz program

Prezydent mówił także o ludzkich tragediach, jakie mają miejsce na Krymie. Wymienił między innymi bezprawne zatrzymania, deportacje i stosowanie tortur. Zwrócił uwagę, że szczególnie prześladowani są Tatarzy Krymscy i obrońcy praw człowieka. Wskazywał, że języki ukraiński i krymskotatarski są eliminowane z systemu nauczania i przestrzeni publicznej, ograniczana jest swoboda kultu religijnego, a wspólnoty wyznaniowe, takie jak Cerkiew ukraińska, wspólnoty muzułmańskie i Świadkowie Jehowy, są traktowane są jako "ruchy ekstremistyczne". Mówił również o militaryzacji Półwyspu Krymskiego i propagandzie wojennej skierowanej do młodzieży. Podkreślił, że na Krymie regularnie przeprowadzane są nielegalne wybory i przymusowy pobór do wojska.

Czytaj także:

Prezydent Duda wyraził także nadzieję, że podjęte dziś w Kijowie decyzje przyczynią się do utrwalenia w społeczności międzynarodowej przekonania o konieczności działania na rzecz odwrócenia skutków nielegalnej aneksji Krymu. - Wierzę, że to się nam uda! Zapewniam, że Polska będzie aktywnym uczestnikiem Platformy Krymskiej. Krym to Ukraina - dodał prezydent. Zakończył swoje wystąpienie słowami "Niech żyje Ukraina!".

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem