more_horiz
Wiadomości

Media: rosyjscy najemnicy z grupy Wagnera prowadzą negocjacje z władzami w Mali

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 02:26
Rosyjscy najemnicy z prywatnej firmy Grupa Wagnera będą wkrótce aktywni w Mali, ponieważ władze tego kraju są bliskie zawarcia porozumienia z Rosjanami – donoszą  francuskie media oraz agencja Reuters.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Władze w Mali negocjują z grupą Wagnera wysłanie do tego kraju znaczących sił militarnych, a negocjacje są "bliskie zakończenia" – podaje Reuters, powołując się na źródła wojskowe i dyplomatyczne.

Grupa Wagnera jest już obecna w Afryce, zwłaszcza w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, Sudanie i Mozambiku, gdzie jej nadużycia zostały udokumentowane przez dziennikarzy m.in. RFI, oraz organizacje praw człowieka.

Gwinea PAP 1200.png
Zamach stanu w Gwinei. W tle narastające problemy gospodarcze

Negocjowane porozumienie oznaczałoby wysłanie do Mali kilkuset, a nawet tysiąca rosyjskich najemników – podaje Reuters.

Grupa Wagnera otrzymuje miesięcznie sześć miliardów franków CFA (ponad dziewięć milionów euro) na szkolenie żołnierzy malijskich i zapewnianie ochrony niektórym przywódcom - informują media.

Ministerstwo potwierdza

Malijski resort obrony, po zapytaniu z agencji AFP, przyznał się do rozmów z rosyjską firmą.

"Mali zamierza teraz zdywersyfikować swoje stosunki w perspektywie średnioterminowej, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Nie podpisaliśmy niczego z Wagnerem, ale rozmawiamy ze wszystkimi" – poinformowano."Nie wiemy o podpisaniu kontraktu między Mali a Grupą Wagnera" i "nie działaliśmy jako pośrednik" - skomentowało z kolei rosyjskie źródło dyplomatyczne w Bamako, podkreślając, że "podobnie jak Francja i inne kraje martwimy się o bezpieczeństwo regionu".

Szkolenia w Rosji

afryka 1200 forum.jpg
Burkina Faso: wzrósł bilans ofiar ataku terrorystycznego. Dżihadyści zabili kilkadziesiąt osób

Minister obrony Mali płk. Sadio Camara odwiedził niedawno Moskwę. Nie jest to jego pierwsza misja w tym kraju, który dobrze zna, ponieważ, podobnie jak płk. Assimi Goita, prezydent okresu przejściowego, jak również płk. Malicka Diawa, przewodniczącego Krajowej Rady, odbyli szkolenia w Rosji.

W sierpniu 2020 r. wojskowa junta dokonała zamachu stanu w Mali, obalając prezydenta Ibrahima Boubacara Keitę.

Wycofanie francuskich sił

Paryż próbuje odwieść władze malijskie od zawarcia umowy z Grupą Wagnera – podają media. Specjalny wysłannik Francji do Sahelu, Christophe Bigot, został również przyjęty w Moskwie na początku września, aby omówić tę sprawę - podało źródło dyplomatyczne.

Francja ogłosiła w czerwcu br. stopniowe wycofywanie się sił wojskowych z tego kraju i zakończenia operacji Barkhane.

Grupa Wagnera, z którą Moskwa zaprzecza posiadanie jakichkolwiek powiązań, świadczy usługi konserwacji sprzętu wojskowego, ochrony i szkolenia i podejrzewana jest o przynależność do biznesmena Jewgienija Prigżina, utrzymującego bliskie relacje z Kremlem.

fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem