more_horiz
Wiadomości

Pierwsza w pełni cywilna misja kosmiczna zakończona. Inspiration 4 bezpiecznie wrócił na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 03:27
Czteroosobowy zespół Inspiration 4, pierwszej cywilnej misji na orbitę okołoziemską, powrócił bezpiecznie w sobotę na Ziemię, lądując na Atlantyku nieopodal wybrzeża Florydy po trzech dniach spędzonych w kosmosie.
Start rakiety SpaceX Falcon9 wynoszącej w przestrzeń kosmiczną kapsułę Inspiration4 - pierwszy w pełni cywilny lot kosmiczny
Start rakiety SpaceX Falcon9 wynoszącej w przestrzeń kosmiczną kapsułę Inspiration4 - pierwszy w pełni cywilny lot kosmicznyFoto: PAP/EPA/Inspiration4/John Kraus /HANDOUT

Kapsuła Crew Dragon przedsiębiorstwa przemysłu kosmicznego SpaceX z czworgiem astronautów-amatorów wylądowała na Oceanie Atlantyckim u wybrzeży Florydy po 23:00 czasu GMT, czyli po godz. 1.00 czasu polskiego, po niemal dokładnie trzydniowej podróży. Cztery duże spadochrony spowolniły opadanie kapsuły przed wylądowaniem na wodzie.

ziemia z kosmosu free nasa 1200 .jpg
Dr Kawecki: w ciągu kilkunastu lat podróż w kosmos będzie warta tyle co lot samolotem

Pierwszy turystyczny lot w kosmos

- Witajcie na Ziemi. Wasza misja pokazała, że przestrzeń kosmiczna jest dla wszystkich - oznajmił kontroler lotu SpaceX, witając czwórkę nowych astronautów.

- To był kawał dobrej jazdy - odpowiedział szef misji, miliarder i pilot-kaskader Jared Isaacman.

Czytaj więcej:

Isaacman ufundował trzydniową misję i wykupił miejsca na pokładzie trojgu pozostałym członkom: lekarce Hayley Arceneaux, geolog Sian Proctor oraz informatykowi Chrisowi Sembroski.

Według magazynu Time, miliarder wydał na to 200 mln dolarów. Był to pierwszy lot na orbitę bez udziału zawodowych astronautów z NASA czy innych agencji kosmicznych. Deklarowanym przez Isaacmana celem było zebranie od darczyńców 200 mln dolarów na badania szpitala St. Jude Children's Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee. Placówka zajmuje się m.in. badaniami ws. leczenia raka u dzieci.

Podczas trzydniowej podróży, członkowie misji okrążali Ziemię na orbicie na wysokości niemal 600 km, ponad orbitą, na której znajduje się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Okrążyli Ziemię kilkadziesiąt razy.

Kolejne loty prywatne

stanisław lem pap_1200.jpg
Kosmiczny hołd dla Stanisława Lema

Inspiration 4 jest debiutem SpaceX w dziedzinie turystyki kosmicznej i trzecią już w tym roku - po Virgin Galactic i Blue Origin - podróżą w kosmos miliarderów. Wykupione już zostały kolejne loty.

Ambicje SpaceX sięgają jeszcze dalej - właściciel firmy Elon Musk chce w ciągu najbliższych lat wysłać prywatny lot w orbitę wokół Księżyca. Do tego potrzebne będzie ukończenie prac nad statkiem Starship, który docelowo ma służyć też w załogowych lotach na Marsa.

Poza SpaceX, w tym roku planowane są dwa inne prywatne loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) - w październiku poleci tam rosyjska ekipa mająca nakręcić film fabularny, a w grudniu za pomocą rakiety Sojuz wyruszy japoński miliarder Yusaku Maezawa.

jmo

Zobacz także

Zobacz także