Wiceprezes TSUE działała zgodnie z zasadą praworządności? Saryusz-Wolski skierował interpelację
Europoseł PiS Jacek Saryusz-Wolski, zgodnie z zapowiedzią, skierował interpelację do Komisji Europejskiej ws. kopalni Turów. Polski deputowany zapytał, czy zgodna z zasadą praworządności jest decyzja wiceprezes unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Rosario Silva de Lapuerta nałożyła na Polskę karę w wysokości pół miliona euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i kontynuowanie wydobycia węgla brunatnego.
2021-09-24, 19:15
Powiązany Artykuł
Negocjacje ws. Turowa będą kontynuowane. Wiceszef MSZ podał termin
W tytule interpelacji Jacek Saryusz-Wolski napisał o bezprawnej i bezskutecznej decyzji o nałożeniu kary.
- Karski: kary ws. Turowa nałożone przez TSUE mają charakter pozatraktatowy
- "Przeważa chęć maksymalizacji korzyści politycznych". Wiech o stanowisku Czech ws. Turowa
Przypomniał, że kopalnia Turów jest niezwykle ważna dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, bo wydobywany węgiel jest wykorzystywany przez elektrownię, która dostarcza 7 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej, co pokrywa potrzeby prawie 3,2 miliona gospodarstw domowych.
Dlatego europoseł zapytał, czy Komisja nie sądzi, że decyzja nakazująca wyłączenie tak strategicznego kompleksu energetycznego jest złamaniem unijnych traktatów i powinna być podjęta przez państwa członkowskie jednomyślnie.
REKLAMA
Jacek Saryusz-Wolski zapytał też Komisję, czy zgodne z zasadą praworządności jest postępowanie wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości, która oddaliła odwołanie od swojej decyzji i przekazała je Wielkiej Izbie Trybunału, stając się sędzią we własnej sprawie.
bf/pb
REKLAMA