X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chiny największym partnerem handlowym Ameryki Łacińskiej. "USA tracą przyjaciół na zachodniej półkuli"

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2021 19:55
Chiny zwiększyły zaangażowanie w Ameryce Łacińskiej i są jej najważniejszym partnerem handlowym. Region ten stał się ważną areną globalnej rywalizacji o wpływy handlowe i polityczne, co sprawia, że USA tracą przyjaciół na zachodniej półkuli - pisze w portal Axios.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IHOR SULYATYTSKYY/Shutterstock

Chiny posługują się w Ameryce Łacińskiej tą sama taktyką, co w Afryce - stając się ważnym partnerem handlowym i zabiegają o większe wpływy polityczne - wyjaśnia Axios.

Bloomberg przytoczył opinię ekspertki Rady Stosunków Zagranicznych (CFR) Shannon O'Neil, która uważa, że Ameryka Łacińska stała się areną nasilającej się konfrontacji między USA i Chinami, i będzie usiłowała unikać wyborów między dwiema potęgami, które byłyby grą o sumie zerowej.

emmanuel macron pap 1200 .jpg
"Paryż ma prawo czuć się rozczarowany". Olivier Bault o sporze dot. kontraktu na okręty podwodne

Nawet sprzyjające USA kraje jak Ekwador, jeśli potrzebują inwestycji, pieniędzy i umów handlowych, czują się zmuszone skorzystać z ofert Pekinu, który działa szybko - wyjaśnia ambasador Ekwadoru w Waszyngtonie Ivonne Baki w rozmowie z portalem.

Takie same rzeczy słyszymy w całym regionie - potwierdza ekspertka amerykańskiego think-tanku Inter-American Dialogue Margaret Myers.

Wprawdzie administracja prezydenta USA Joe Bidena uważa za konieczne zaangażowanie się w regionie Oceanu Indyjskiego i Pacyfiku, by przeciwstawić się rosnącym wpływom Chin, ale "rywalizacja między wielkimi mocarstwami dotarła już do obu Ameryk" - wyjaśnia ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Daniel Runde.

Czytaj także:

Dominacja Chin w sferze handlu w Ameryce Łacińskiej może im pozwolić na blokowanie interesów, nakłanianie tamtejszych krajów do wycofania poparcia dla Tajwanu, wpłynąć na politykę i gospodarkę regionu, a w końcu być może stworzy tam placówki wojskowe - prognozuje Axios.

- Sposób, jaki na to znalazł (Pekin), to działanie poprzez porozumienia handlowe, ale z całą pewnością interesy Chin w tym regionie sięgają znacznie dalej - ocenia Nicolas Santo autor China Notes - biuletynu informacyjnego na temat relacji Pekinu z Ameryką Łacińską.

Spostrzeżenie Axios

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego zapewnił Axios, że Biały Dom zdaje sobie sprawę z konieczności zacieśnienia współpracy z krajami łacińskimi.

Axios podkreśla jednak, że Waszyngton działa od lat z pewnym opóźnieniem; dwie dekady temu USA były najważniejszym partnerem handlowym wszystkich krajów Ameryki Południowej spoza ich kontynentu.

Teraz Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako główny partner handlowy wszystkich tych krajów poza Kolumbią, Ekwadorem i Paragwajem, ale wkrótce i tam mogą zyskać taką pozycję - podsumowuje Axios.

Portal przypomina, że Pekin bez zastrzeżeń współpracuje z autorytarnymi reżimami, od których odwracają się Stany Zjednoczone, działa też bardzo szybko, gdy trzeba np. dostarczyć szczepionki na Covid-19, czy zbudować infrastrukturę. Te same metody pomogły Chinom stać się wielkim graczem w Afryce - kontynuuje portal.

- Każdy kraj Ameryki Łacińskiej jest uwodzony przez możliwości ekonomiczne oferowane przez Chiny - mówi Santo.

Ocena NBC

Telewizja NBC News ocenia, że inwestycja Chin w Salwadorze jest dobrym przykładem na to, że Pekin "manifestuje swą siłę na podwórku USA".

Dwa lata temu władze USA sprzeciwiły się planom sprzedania Chinom wyspy u wybrzeży Salwadoru, a naciski Waszyngtonu sprawiły, że projekt został zawieszony.

Jednak po skutecznej kampanii kupowania salwadorskich polityków Chiny postawiły na swoim i projekt właśnie odżył - podaje NBC News.

Amerykański wywiad i wielu polityków uważa, że zbudowanie chińskiego portu na wyspie kupionej od Salwadoru da Chinom strategiczny przyczółek na Zachodniej Półkuli, która była tradycyjnie strefą wpływów USA.

Według admirała Craiga Fallera inwestycja Chin u wybrzeży Salwadoru to zaledwie jeden z wielu takich przypadków w Ameryce Południowej i przykład modus operandi Pekinu. - Zasięg Chin jest globalny, ich wpływy są widoczne wszędzie na tej półkuli i rosną w alarmującym tempie  - ostrzegł Faller w rozmowie z NBC News.

NJ

Czytaj także

Rybińska: Biden chce mieć spokój w Europie, liczy, że Niemcy mu to zapewnią

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 15:37
- Ameryka liczy na to, że Niemcy zapewnią jej spokój tu, w Europie, przede wszystkim na wschodzie, a w tym czasie Waszyngton będzie mógł się skoncentrować na największym wyzwaniu dla jego potęgi, którym są Chiny - mówiła w Polskim Radiu 24 Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Okręt marynarki wojennej USA w Cieśninie Tajwańskiej. Chiny protestują

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2021 07:14
Chińskie ministerstwo obrony zaprotestowało w sobotę przeciwko przejściu okrętu marynarki wojennej USA i kutra straży przybrzeżnej przez wody między Chinami a Tajwanem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

USA, Wielka Brytania i Australia ogłaszają współpracę obronną na Indo-Pacyfiku. Jest zdecydowana reakcja Chin

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 01:37
Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia tworzą nowy strategiczny pakt bezpieczeństwa w regionie Indo-Pacyfiku. Przewiduje on bliską współpracę militarną i dyplomatyczną, a także wymianę informacji i technologii. Według ekspertów pakt AUKUS jest odpowiedzią na rosnące wpływy Chin w regionie.
rozwiń zwiń