Afganistanowi grozi klęska głodu. USA wydały licencje umożliwiające niesienie pomocy humanitarnej
Ministerstwo skarbu USA wydało w piątek dwie licencje, które mają utorować drogę pomocy humanitarnej do Afganistanu mimo amerykańskich sankcji nałożonych na rządzących tym krajem talibów.
2021-09-24, 22:53
Pierwsza z licencji pozwala rządowi USA, organizacjom pozarządowym i niektórym organizacjom międzynarodowym, w tym ONZ, na angażowanie się w transakcje z talibami lub Siecią Hakkani (afgańska grupa partyzancka, walcząca przeciwko siłom USA i NATO-przyp. red.), które są niezbędne do świadczenia pomocy humanitarnej.
Powiązany Artykuł
Afganistan wróci do obcinania rąk i egzekucji. "To niezbędne dla bezpieczeństwa"
Druga licencja upoważnia do niektórych transakcji, związanych z eksportem i reeksportem żywności do Afganistanu, leków i innych artykułów.
- Resort jest zaangażowany w ułatwienie przepływu pomocy humanitarnej dla ludności Afganistanu i innych działań, które wspierają ich podstawowe ludzkie potrzeby – oświadczyła Andrea Gacki, dyrektor biura kontroli aktywów zagranicznych ministerstwa skarbu USA.
- Kryzys w Afganistanie. Pakistan apeluje o "innowacyjne" podejście do talibów i chce ich motywować... pomocą finansową
- Szef dyplomacji Chin: sankcje lub restrykcje wobec Afganistanu muszą się skończyć jak najszybciej
Andrea Gacki poinformowała, że Waszyngton będzie nadal współpracował z instytucjami finansowymi, organizacjami pozarządowymi i organizacjami międzynarodowymi, aby ułatwić przepływ towarów rolnych, leków i innych środków, jednocześnie przestrzegając sankcji wobec talibów i Sieci Hakkani.
Rozszerzenie licencji
Reuter informował kilka tygodni temu, że Waszyngton wydał licencję upoważniającą rząd USA i jego partnerów do dalszego ułatwiania pomocy humanitarnej w Afganistanie. Piątkowa decyzja rozszerza tę konkretną licencję, pozwalając organizacjom międzynarodowym i organizacjom pozarządowym opłacać podatki, opłaty, cła importowe, pozwolenia lub inne niezbędne transakcje, aby pomóc w dotarciu do ludności Afganistanu.
- Nie zmniejszyliśmy presji sankcji na przywódców talibów ani znaczących ograniczeń w ich dostępie do międzynarodowego systemu finansowego – wyjaśnił rzecznik ministerstwa skarbu.
Klęska głodu
ONZ alarmuje, że klęska głodu może dotknąć jedną trzecią z liczącej 38 mln mieszkańców ludności kraju, który wyniszczyła wojna. Światowy Program Żywnościowy Narodów Zjednoczonych (WFP) ostrzegł niedawno, że zapasy żywności w Afganistanie mogą wyczerpać się już pod koniec tego miesiąca.
REKLAMA
bf
REKLAMA