more_horiz
Wiadomości

Zatrzymanie Puigdemonta. Były premier Katalonii zadeklarował udział w posiedzeniu dot. jego ewentualnej ekstradycji

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 21:50
Były premier Katalonii Carles Puigdemont, który w czwartek został zatrzymany na Sardynii i otrzymał zakaz opuszczania tej włoskiej wyspy, ogłosił w sobotę, że w najbliższy poniedziałek wróci do Brukseli. Ekstradycji separatystycznego polityka domagają się władze Hiszpanii.
Carles Puigdemont, były premier Katalonii
Carles Puigdemont, były premier KataloniiFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock

- Planuję powrócić w poniedziałek do Brukseli, by wziąć udział w posiedzeniu komisji handlu zagranicznego Parlamentu Europejskiego, której jestem członkiem - powiedział Puigdemont podczas konferencji prasowej w Alghero na Sardynii.

Zadeklarował jednocześnie, że wróci na tę wyspę, by 4 października wziąć udział w posiedzeniu sądu dotyczącym jego ewentualnej ekstradycji do Hiszpanii.

- Będę tam obecny, ponieważ zawsze, gdy jestem wzywany na przesłuchanie przed sądem stawiam się na nim osobiście - zapewnił polityk.

katalonia 1200 .jpg
Były premier Katalonii zatrzymany na Sardynii. Ma być sądzony za organizację referendum niepodległościowego

Zatrzymanie na lotnisku

Zatrzymanie Puigdemonta ma związek z zorganizowanym przez jego rząd 1 października 2017 roku nielegalnym referendum niepodległościowym w Katalonii. Krótko po organizacji plebiscytu separatystyczny polityk uciekł do Belgii w obawie przed aresztowaniem. Puigdemont jest członkiem PE, ale w marcu br. izba pozbawiła go immunitetu.

Po zatrzymaniu w czwartek wieczorem na lotnisku w Alghero kataloński polityk został na krótko aresztowany, w piątek wieczorem sąd go uwolnił, ale zakazał mu opuszczania wyspy. Zatrzymanie odbyło się na podstawie nakazu aresztowania wystawionego przez Sąd Najwyższy w Madrycie.

Czytaj także:

Chwilowe uwięzienie Puigdemonta na Sardynii wywołało liczne protesty w Katalonii.

bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem