X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Silne trzęsienie ziemi na Krecie. Co najmniej jedna osoba nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 14:36
W silnym trzęsieniu ziemi o magnitudzie 6, które nawiedziło w poniedziałek rano grecką Kretę zginął robotnik pracujący przy renowacji cerkwi w okolicach miejscowości Arkalochori. 11 osób jest rannych. Wstrząsy uszkodziły budynki i wodociągi, ewakuowano szkoły. Nie ma informacji, aby poszkodowani zostali turyści.
Szkody powstałe w wyniku trzęsienia ziemi na Krecie
Szkody powstałe w wyniku trzęsienia ziemi na KrecieFoto: PAP/EPA/NIKOS CHALKIADAKIS

Jak poinformowała grecka agencja prasowa AMNA, 62-letni robotnik zginął po zawaleniu się sklepienia w remontowanej cerkwi św. Proroka Eliasza w pobliżu leżącego kilkanaście kilometrów na południe od epicentrum wstrząsów Arkalochori. Drugi pracujący przy renowacji świątyni mężczyzna został wyciągnięty z gruzów przez ratowników, nie odniósł poważnych ran.

koala-bear-9960_1920 (2).jpg
W Australii zmniejsza się populacja koali. "Spadek jest dramatyczny"

- Oprócz jednej ofiary śmiertelnej, hospitalizowano 11 rannych, większość z nich ze złamaniami - przekazał agencji AFP przedstawiciel lokalnego pogotowia ratunkowego.

Podczas trzęsienia wiele osób wybiegło na ulice. W dotkniętym katastrofą rejonie ewakuowano szkoły. Już rozpoczęto inspekcję budynków edukacyjnych, szpitali i innych ważnych obiektów w obawie, że mogły ucierpieć podczas wstrząsów.

Zniszczone mogą być setki domów

Lokalne władze poinformowały o znacznych uszkodzeniach budynków i systemu wodociągowego. Najbardziej ucierpiały okolice Arkalochori. Według mediów, częściowo zniszczone mogą być setki domów. Do pomocy w usuwaniu skutków trzęsienia ziemi zmobilizowano lokalną obronę cywilną i służby ratunkowe.

Na Kretę skierowano też z Grecji kontynentalnej oddział straży pożarnej wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczy i psy tropiące. Ratownicy uratowali jednego mężczyznę, który nie mógł się wydostać ze swojego zniszczonego przez wstrząsy domu. Jak donosi CNN, kilka osób została uwięziona w aptece, ale udało im się wydostać.

- Ludzie, którzy żyją w zniszczonych budynkach powinni pozostać na zewnątrz. Kolejny wstrząs wtórny może spowodować ich zawalenie. Mam tutaj na myśli konstrukcje postawione przed 1970 r. Później budowano zgodnie z wyższymi standardami i te domy powinny wytrzymać trzęsienia ziemi - ostrzegł sejsmolog Efthymis Lekkas. Lokalne władze przekazały, że w namiotach można tymczasowo zakwaterować 300 osób.

grecja flaga ateny free shutt 1200.jpg
Trzęsienie ziemi w Grecji. Zanotowano wstrząs o sile 4 stopni

Z powodu trzęsienia ziemi nie wstrzymano lotów z międzynarodowego lotniska w Heraklionie. Według przedstawicieli lokalnej branży hotelarskiej, wstrząsy nie uszkodziły poważnie żadnego z hoteli w regionie i nie stworzyły zagrożenia dla ruchu turystycznego.

Wstrząsy były odczuwane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów

Do trzęsienia ziemi doszło o godzinie 9.17 czasu lokalnego (godz. 8.17 czasu polskiego). Według świadków silne wstrząsy trwały kilkanaście sekund i były odczuwane w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od znajdującego się w głębi lądu, 20 kilometrów na południowy wschód od największego miasta wyspy, Heraklionu epicentrum trzęsienia.

Według Europejskiego Śródziemnomorskiego Centrum Sejsmologiczne (EMSC) trzęsienie miało magnitudę 6, natomiast greckie służby geologiczne informowały o magnitudzie 5,8. Odnotowano również liczne wstrząsy wtórne o mniejszej sile.

as/ng

Czytaj także

Kolejni polscy strażacy dotarli do Grecji. To odpowiedź na prośbę o kontynuowanie pomocy

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 13:39
W Atenach wylądował samolot wiozący 143 polskich strażaków. To druga grupa, która zmieni tych pracujących na miejscu od 7 sierpnia. W Grecji polscy strażacy będą pomagać w walce z pożarami jeszcze co najmniej przez dwa tygodnie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy strażacy zakończyli misję w Grecji i wracają do domu. Są już w Serbii

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 09:37
Polscy strażacy opuścili już Bułgarię i rozpoczęli podróż przez Serbię - poinformowała Państwowa Straż Pożarna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grecja: pożar w obozie dla imigrantów. Pozostaje w nim 300 osób

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2021 00:27
Na greckiej wyspie Samos wybuchł duży pożar w obozie dla imigrantów Vathy. Wciąż przebywa w nim 300 osób oczekujących na przetransportowanie w poniedziałek do nowego zamkniętego obozu, otwartego w weekend przez greckiego ministra do spraw migracji Notisa Mitarachiego.
rozwiń zwiń