more_horiz
Wiadomości

"Najpierw islam". Nowy rektor uniwersytetu w Kabulu zakazał kobietom prawa do edukacji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 11:32
Jak poinformował amerykański portal Axios, mianowany przez talibów nowy rektor Uniwersytetu Kabulskiego odmówił kobietom prawa do nauki w kierowanej przez siebie instytucji.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: PradeepGaurs/Shutterstock

"Daję wam moje słowo jako rektora uniwersytetu w Kabulu, że dopóki prawdziwe środowisko muzułmańskie nie będzie zapewnione dla wszystkich, kobiety nie będą mogły przychodzić po naukę ani do pracy. Najpierw islam" - zakomunikował na Twitterze Muhammad Aszraf Ghairat.

mid-epa09441387 (1).jpg
Media: wśród ewakuowanych z Afganistanu mają być dziewczynki zmuszone do małżeństw

W Afganistanie dochodzi do naruszeń praw kobiet mimo zapewnień przedstawicieli tymczasowego rządu w Kabulu o większej otwartości i inkluzywności nowej władzy w porównaniu z profilem prezentowanym przez talibów w latach 1996-2001.

Wówczas talibowie przyjmowali możliwie najsurowszą interpretację prawa islamu, uznając, że dziewczęta i kobiety nie mają prawa do nauki i pracy. Za dopuszczalne uznali wychodzenie kobiet z domu tylko w towarzyskie męskiego członka rodziny. Za nieposłuszeństwo surowo karali.

Czytaj także:

Na początku września złożony z samych mężczyzn rząd w Kabulu ogłosił, że Afganki mogą podejmować studia uniwersyteckie, jeśli będą przestrzegać obowiązku nakrycia głowy i pod warunkiem zachowania rozdzielności płciowej na zajęciach.

Ministerstwo spraw kobiet zostało przez reżim talibów zastąpione ministerstwem modlitwy, propagowania cnoty i zapobiegania występkom.

ng

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także