more_horiz
Wiadomości

Saakaszwili aresztowany w Gruzji. Kijów podejmie działania dyplomatyczne

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2021 12:51
- Będziemy zajmować się powrotem Micheila Saakaszwilego, który jest ukraińskim obywatelem, na Ukrainę - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Saakaszwili został zatrzymany w Gruzji w piątek.
Micheil Saakaszwili
Micheil SaakaszwiliFoto: PAP/EPA/GEORGIA INTERNAL AFFAIRS MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT

- Jako prezydent Ukrainy, stale zajmuję się powrotami obywateli Ukrainy (wykorzystując - red.) różne możliwości, które posiadam i które zapewnia mi władza. Pan Saakaszwili jest obywatelem Ukrainy, dlatego jego też to dotyczy - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej.

Czytaj także:
shutterstock Micheil Saakaszwili 1200.jpg
Zatrzymanie Saakaszwilego w Gruzji. Ukraina zapewni mu opiekę, jako swemu obywatelowi

- Będziemy się tym zajmować na poziomie wszystkich instytucji - w tym MSZ i placówek dyplomatycznych - jak i na poziomie rozmów między rządami - zaznaczył.

Zełenski zapewnił, że nie znał planów Saakaszwilego dotyczących wyjazdu do Gruzji i dowiedział się o zaistniałej sytuacji z mediów. Ocenił tę decyzję byłego prezydenta za "nieodpowiednią", ponieważ Saakaszwili pełni funkcję państwową na Ukrainie. - Ale trzeba poznać wszystkie szczegóły i wszystkie ryzyka, również dla naszego państwa, w związku z tym, co się wydarzyło - dodał.

Do MSZ w Kijowie wezwano w sobotę szefa gruzińskiej ambasady; Ukraina zwróciła się do strony gruzińskiej o dopuszczenie ukraińskiego konsula do byłego gruzińskiego prezydenta.

Czytaj także:

Zatrzymanie Saakaszwilego

Czytaj także:
saakaszwili 1200 shutt.jpg
Saakaszwili w areszcie. Były prezydent Gruzji rozpoczął strajk głodowy

O zatrzymaniu mieszkającego na co dzień na Ukrainie polityka poinformował w piątek premier Gruzji Irakli Garibaszwili. Pełniący funkcję prezydenta w latach 2004-2007 i 2008-2013 Saakaszwili zapowiadał, że przyjeżdża do Gruzji na weekend przy okazji wyborów lokalnych.

Przebywający na emigracji od 2013 r. polityk został skazany zaocznie na sześć lat więzienia za nadużycie władzy. Od 2014 roku jest ścigany przez Gruzję listem gończym. Polityk został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa, kiedy przyjął obywatelstwo Ukrainy.

W piątek, po pojawieniu się informacji o zatrzymaniu Saakaszwilego, rzecznik prezydenta Serhij Nykyforow poinformował, że "Zełenski jest zaniepokojony takimi wiadomościami i tonem oświadczeń, które wybrzmiewają w Gruzji w kontekście możliwego rozwoju sytuacji".

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem