more_horiz
Wiadomości

UNICEF: talibowie deklarują, że ogłoszą plan ws. powrotu dziewcząt do szkół średnich

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 19:46
Rządzący Afganistanem talibowie zapewnili nas, że niedługo przedstawią plan pozwalający dziewczętom na powrót do nauki w szkołach średnich - przekazał UNICEF. Obecnie w Afganistanie nauka w szkołach średnich na ogół jest dostępna tylko dla chłopców.
Dziewczęta w szkole podstawowej w afgańskiej prowincji Nangarhar w maju br.
Dziewczęta w szkole podstawowej w afgańskiej prowincji Nangarhar w maju br.Foto: PAP/EPA/GHULAMULLAH HABIBI

- Pełniący obowiązki ministra edukacji (Afganistanu) powiedział nam, że pracuje nad ramowym planem, który zostanie niedługo ogłoszony i pozwoli na uczęszczanie do szkół średnich wszystkim dziewczętom; mamy nadzieję, że to nastąpi bardzo szybko - powiedział w piątek zastępca dyrektora wykonawczego Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Omar Abdi.

Obecnie w afgańskich szkołach średnich mogą uczyć się tylko chłopcy, nie pracują w nich też nauczycielki. Dziewczynki mogą uczęszczać do szkół podstawowych.

Czytaj także:

Czytaj także:
taliban pap 1200 .jpg
"Zapytali go o nazwisko i zastrzelili". Holenderskie media piszą o śmierci afgańskiego tłumacza

Dziewczęta nie mogą kontynuować nauki w szkole średniej

Talibowie od tygodni zapowiadają, że pozwolą na powrót dziewcząt do szkół, tak szybko jak to tylko możliwe - przypomina agencja AFP. Dodaje, że - według przedstawicieli obecnego rządu Afganistanu - ponowna nauka dziewcząt będzie możliwa dopiero wtedy, gdy zostanie zapewnione bezpieczeństwo uczennic i ścisła segregacja płci, dostosowana do propagowanej przez Talibów surowej interpretacji prawa muzułmańskiego.

Abdi przekazał, że podczas swojej wizyty w Afganistanie edukacja dziewcząt była zawsze pierwszym tematem jego rozmów z przedstawicielami talibów, którzy zapewniali go, że pozwolą na powrót uczennic do szkół średnich. Podkreślił, że talibowie nie powinni zwlekać z tą decyzją, ponieważ obecnie miliony afgańskich dziewcząt są od ponad miesiąca pozbawione edukacji.

Talibowie, którzy w latach 1996-2001 sprawowali już w Afganistanie brutalne i opresyjne rządy, po ponownym dojściu do władzy w tym kraju w połowie sierpnia skutecznie wykluczyli kobiety i dziewczęta ze sfery publicznej, w tym edukacji i pracy zarobkowej - przypomina AFP. Dodaje, że te działania spotkały się z gwałtowną krytyką międzynarodowej opinii publicznej. 

PAP/in./

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem