"Łukaszenka stoi na czele państwowej siatki przemytniczej". Szef MSZ Niemiec o kryzysie migracyjnym
Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Mass poparł podczas spotkania szefów dyplomacji państw UE propozycję nałożenia nowych sankcji na Białoruś. - Łukaszenka wykorzystuje uchodźców jako instrument nacisku - mówił Maas w Luksemburgu.
2021-10-18, 18:47
Powiązany Artykuł
Sankcje na firmy sprowadzające migrantów na Białoruś? Chce tego większość krajów UE
Jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych państw UE był kryzys migracyjny na wschodniej granicy wspólnoty. Unia oskarża Alaksandra Łukaszenkę o celową organizację przemytu migrantów i uchodźców z Bliskiego Wschodu przez granice Litwy, Łotwy i Polski. Powodem tych działań ma być chęć odwetu za europejskie sankcje nałożone na białoruski reżim.
- Jesteśmy w Europie konfrontowani z faktem, że Łukaszenka wykorzystuje uchodźców jako instrument nacisku - mówił w Luksemburgu szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass. - Łukaszenka nie jest nikim innym, jak szefem państwowej siatki przemytniczej - stwierdził.
W jego opinii adekwatną odpowiedzią na działania reżimu Łukaszenki jest wprowadzenie kolejnego pakietu sankcji.
Linie lotnicze zarabiają na kryzysie
Mass zwrócił także uwagę, że niektóre linie lotnicze "dodatkowo zarabiają pieniądze na tym, że przywożą uchodźców do Niemiec lub innych europejskich krajów". Wezwał do wyciągnięcia konsekwencji wobec przewoźników, którzy pomagają Białorusi w przerzucaniu migrantów do Europy.
REKLAMA
W maju br. UE zakazała przelotu przez europejską przestrzeń powietrzną białoruskim liniom lotniczym. Jednak według medialnych doniesień państwowa Belavia w formie leasingu korzysta z samolotów linii lotniczych państw wspólnoty. Jeden z największych punktów przeładunkowych dla takich samolotów mieści się w Irlandii.
- "Przekraczanie granicy w ten sposób jest bardzo ciężkie i niebezpieczne". Apel obywatelki Iraku
- Białoruś nie przyjmie migrantów z UE. Łukaszenka zawiesił umowę o readmisji
Na spotkaniu w Luksemburgu szef irlandzkiego MSZ Simon Coveney zaznaczył, że nowe sankcje nie powinny być skierowane przeciwko "aktualnym umowom" linii lotniczych z Białorusią. Wspólnota może jednak nałożyć sankcje na "przyszłe leasingowanie samolotów dla Belavii".
kp/tvp.info
REKLAMA
REKLAMA