Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce

Wysokie ceny energii, kwestie związane z praworządnością oraz migracja i sytuacja na zewnętrznych granicach - to niektóre tematy rozpoczynającego się dziś dwudniowego szczytu w Brukseli z udziałem europejskich przywódców. Liderzy 27 krajów będą także rozmawiać na temat klimatu oraz walki z COVID-19.

2021-10-21, 03:37

Dziś początek szczytu UE. Wśród tematów m.in. kryzys energetyczny i praworządność w Polsce
Sala spotkań Rady Unii Europejskiej w Brukseli. Foto: Rada UE

Powiązany Artykuł

premier 1200.jpg
Premier: oczekujemy przyjęcia Krajowego Planu Odbudowy, na wszelkie próby szantażu będziemy reagować

Szczyt rozpocznie się od dyskusji na temat wysokich cen energii. To będzie pierwsza okazja dla unijnych przywódców do dyskusji na temat pomysłów Komisji Europejskiej.

Posłuchaj

Wysokie ceny energii, praworządność i migracja wśród tematów szczytu UE. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

- Naszym priorytetem jest, by ulżyć finansowo rodzinom i firmom znajdującym się w trudnej sytuacji - mówiła wczoraj w Europarlamencie przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen. Chodzi o różnego rodzaju ulgi podatkowe i pomoc publiczną dla określonych firm, a także wsparcie najuboższych pieniędzmi z handlu pozwoleniami na emisję CO2. 

Wśród krajów są różnice zdań, czy takie szybkie działania będą wystarczające. Polska proponuje zmiany w polityce klimatycznej i domaga się też dochodzenia Komisji w sprawie manipulacji rynkowych Gazpromu.

REKLAMA

Kwestia praworządności

Szef Rady Europejskiej Charles Michel w liście do unijnych przywódców napisał, że podczas dzisiejszej sesji roboczej poruszone zostaną kwestie związane z praworządnością.

Po orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał niektóre przepisy europejskich traktatów za niezgodne z konstytucją, kilku przywódców, między innymi premierzy Holandii i Szwecji zapowiedzieli, że chcą rozmawiać na ten temat.

Czytaj także:

REKLAMA

W poniedziałek list do liderów 27 krajów napisał też premier Mateusz Morawiecki, deklarując chęć wyjaśnienia sytuacji w Polsce. - Premier zapowiedział, że chciałby pewne kwestie przedstawić tak, jak one wyglądają. Jest gotowy twarzą w twarz o tym mówić - powiedział korespondentom w Brukseli jeden z polskich dyplomatów. Przyznał, że trudno przewidzieć jak długo dyskusja będzie trwała. - Przywódcy są suwerenami swojego czasu - dodał.

Premierzy krajów Beneluksu zamierzają dziś zaapelować do Komisji o jak najszybsze uruchomienie mechanizmu uzależniającego wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością.

Pozostałe tematy spotkania

Na tej samej sesji roboczej unijni przywódcy mają też rozmawiać o walce z COVID-19. Na kolacji zaplanowano dyskusję o handlu i klimacie.

Jutro natomiast przywódcy 27 krajów mają rozmawiać o migracji oraz sytuacji na zewnętrznych granicach w kontekście wykorzystywania przez reżim w Mińsku nielegalnych migrantów do destabilizowania sytuacji w Unii Europejskiej.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej