Gazprom grozi Mołdawii. Rosyjski koncern ostrzega, że zawiesi dostawy gazu

Gazprom zawiesi eksport gazu do Mołdawii, jeśli nie otrzyma od niej opłat za poprzednie dostawy oraz nie zostanie podpisany nowy kontrakt na grudzień - przekazał rosyjski gigant gazowy, cytowany przez agencję Interfax.

2021-10-24, 21:13

Gazprom grozi Mołdawii. Rosyjski koncern ostrzega, że zawiesi dostawy gazu
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Alexander Chizhenok/shutterstock

Dotychczasowa umowa na dostawy rosyjskiego gazu wygasła 30 września, a strony uzgodniły jej przedłużenie o miesiąc. Mołdawia otrzymuje w październiku gaz w cenie 790 dolarów za 1 tys. m³, podczas gdy we wrześniu cena wynosiła 550 USD.

Powiązany Artykuł

gazprom gaz rosja free shut 1200.jpg
W relacjach z UE Gazprom posługuje się szantażem. Chodzi o sprzedaż gazu

Gazprom poinformował, że jest skłonny przedłużyć umowę na listopad tylko pod warunkiem, że władze mołdawskie uregulują opłaty za dostawy we wrześniu i październiku.

Jak pisze Reuters, rząd w Kiszyniowie nie chce zgodzić się na dalsze dostawy gazu w cenie 790 dolarów za 1 tys. m³ i negocjuje z Gazpromem, by doprowadzić do obniżenia stawki.

Trwają negocjacje ws. obniżenia cen

W minionym tygodniu dwaj wicepremierzy Mołdawii udali się do Moskwy na rozmowy z koncernem. "Ceny proponowane przez Gazprom [...] nie leżą w interesie naszych obywateli" - napisał w mediach społecznościowych jeden z nich, Andrei Spinu.

REKLAMA

Zaznajomione ze sprawą źródło Reutersa przekazało, że Mołdawia prosiła giganta gazowego o obniżenie cen o połowę. Drugi rozmówca agencji poinformował, że Gazprom zaproponował obniżkę o 25 proc.

Mołdawia prosi o pomoc

W piątek premier Mołdawii Natalia Gavrilita zapowiedziała wprowadzenie w kraju stanu wyjątkowego w związku z kryzysem gazowym. Według szefowej rządu na mołdawskim rynku gazowym występuje deficyt, wynoszący ok. 16 mln m³, a wymagane objętości gazu w październiku są zagwarantowane tylko w 67 proc. Dodała, że ciśnienie w systemie transportu gazu jest na "krytycznym poziomie".

Zdaniem Reutera obecny kryzys jest testem dla prozachodniej administracji prezydent Mai Sandu, która zwróciła się do Unii Europejskiej i Ukrainy o pomoc w negocjacjach z Moskwą.

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej