Andrzej Duda spotka się z Emmanuelem Macronem. Energetyka jednym z tematów rozmów
Prezydent Andrzej Duda złoży roboczą wizytę w Paryżu. W Pałacu Elizejskim spotka się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Warszawa zapowiada rozmowę jako okazję do przedyskutowania współpracy gospodarczej, z kolei Paryż akcentuje kwestię praworządności.
2021-10-27, 05:18
Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta RP, wizyta w Paryżu była planowana od kilku tygodni. Polskie Radio dowiedziało się nieoficjalnie, że pierwotnie rozmowa Andrzej Duda - Emmanuel Macron miała odbyć się telefonicznie. Jednak zakres tematów jest na tyle duży, że zdecydowano o bezpośrednim spotkaniu prezydentów.
Powiązany Artykuł
Prezydent Andrzej Duda: Polska stawia na niskoemisyjne źródła energii, w tym nuklearne
Posłuchaj
Na pierwszym planie energetyka
Według Pałacu Prezydenckiego, rozmowy w Paryżu będą dotyczyły współpracy polsko-francuskiej "w kwestiach gospodarczych, energetycznych, bezpieczeństwa oraz ochrony granic". Tu na pierwszy plan wysuwa się kwestia energetyki jądrowej. Niedawno francuski koncern EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na budowę od 4 do 6 reaktorów atomowych w 2-3 lokalizacjach.
Czytaj także:
- Trwa wyścig o polski atom. Do Amerykanów i polskich koncernów dołączają Francuzi
- Czy kupimy "atom" od Francji? Prezes koncernu EDF: jesteśmy w stanie dostarczyć sześć reaktorów
- Energetyka atomowa tematem kampanii wyborczej we Francji. "Le Figaro": Macron ogłosi budowę nowych reaktorów
Rozmowa prezydentów ma dotyczyć też współpracy w ramach Unii Europejskiej oraz polityki bezpieczeństwa. Przywódcy omówią również kwestię ochronę unijnych granic.
REKLAMA
W skład polskiej delegacji wejdą szefowie Biura Polityki Międzynarodowej i Biura Bezpieczeństwa Narodowego - Jakub Kumoch i Paweł Soloch, a także przedstawiciele strony rządowej - wiceministrowie spraw zagranicznych oraz klimatu i środowiska - Piotr Wawrzyk i Adam Guibourgé-Czetwertyński.
Francja chce o praworządności
"Spotkanie będzie okazją do kontynuowania dialogu na temat sposobów wyjścia z kryzysu praworządności" - głosi komunikat Pałacu Elizejskiego. Strona francuska wymienia też inne tematy rozmowy - to migracja, klimat, obronność i przemysł.
Od nowego roku Francja obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. W miniony czwartek premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Macronem na marginesie Rady Europejskiej w Brukseli. Po obradach szczytu francuski przywódca oświadczył, że Europa czeka na "konkretne gesty" ze strony Polski, które - jak tłumaczył - mogłyby rozwiązać spór Warszawy z Brukselą bez konieczności wywierania nacisku ze strony Unii.
mbl
REKLAMA
REKLAMA