more_horiz
Wiadomości

Premier Saksonii: potrzebujemy ogrodzeń na granicy. Polska, Litwa i Łotwa powinny otrzymać wszelkie wsparcie

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 12:56
- Tylko wtedy, gdy granica zostanie zamknięta i nie będzie można już przemycać ludzi, zjawisko nielegalnej migracji się skończy - powiedział premier Saksonii Michael Kretschmer, którego cytuje "Sueddeutsche Zeitung".
Ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej (zdj. ilustracyjne)
Ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej (zdj. ilustracyjne)Foto: Forum/Michal Kosc

forum granica mur bariera grecja ue 1200.jpg
Ochrona granic UE. Szef EPL popiera finansowanie budowy muru za unijne pieniądze

Kretschmer opowiada się za umocnieniem granicy zewnętrznej UE z Białorusią. Jest to jego zdaniem skuteczny środek kontroli napływu uchodźców. - Potrzebujemy ogrodzeń i prawdopodobnie potrzebujemy murów - powiedział w Brukseli. - Nawet jeśli to gorzkie i nie daje pięknych zdjęć - dodał. 

Jak podaje "Sueddeutsche Zeitung", premier Saksonii rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. - Aleksander Łukaszenka prowadzi perfidną grę - powiedział Kretschmer.

- Chciałbym, żeby Unia Europejska była teraz silna i wyprostowała plecy, nie możemy dać się szantażować takiemu dyktatorowi - zaznaczył. - Litwa, Łotwa, a zwłaszcza Polska powinny otrzymać wszelkie potrzebne im wsparcie. Tylko wtedy, gdy granica zostanie zamknięta i nie będzie można już przemycać ludzi, to zjawisko się skończy - stwierdził premier Saksonii.

Czytaj także:

- Kryzys musi być zwalczany u podstaw - podkreślił Kretschmer. Z jednej strony jest to kwestia rozpoczęcia negocjacji z krajami pochodzenia migrantów. Z drugiej strony należy nałożyć sankcje, na przykład na linie lotnicze, które latają z uchodźcami na Białoruś. Po trzecie, potrzebne są "fizyczne granice", które zostaną zlikwidowane, gdy na Białorusi zapanuje demokracja - wylicza za premierem Saksonii "Sueddeutsche Zeitung".

Wiosną Łukaszenka w odpowiedzi na zachodnie sankcje zadeklarował, że nie będzie już zatrzymywał migrantów w drodze do UE. Od tego czasu wzrasta liczba nielegalnych przekroczeń granicy na zewnętrznych granicach UE z Białorusią oraz - w konsekwencji - na granicy polsko-niemieckiej.

kp

Zobacz także

Zobacz także