more_horiz
Wiadomości

Białoruś: reżim Łukaszenki skazał dziennikarkę Biełsatu na areszt

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 16:21
Dziennikarka telewizji Biełsat i etatowy pracownik TVP Iryna Słaunikawa została ukarana przez białoruski sąd 15 dniami aresztu za wykroczenie, które miało polegać na "przechowywaniu materiałów ekstremistycznych". Uznano za nie m.in. publikacje portali Biełsatu.
Iryna Słaunikawa
Iryna SłaunikawaFoto: Biełsat/belsat.eu

Według obrońców praw człowieka z centrum Wiasna chodziło o linki na Facebooku do publikacji portali Biełsatu i Zerkalo.io, które władze uznały za "ekstremistyczne".

nasza niwa 1200.jpg
"Władze nakręcają spiralę przemocy". Białoruskie media komentują strzelaninę w Mińsku

Publikacje na portalach

Wcześniej w poniedziałek z tego samego artykułu na 15 dni aresztu skazano męża Słaunikawej, Alaksandra Łojkę. W obu przypadkach chodziło o publikacje zamieszczone na tych portalach przed uznaniem ich za "ekstremistyczne".

O zatrzymaniu Słaunikawej i jej męża obrońcy praw człowieka poinformowali w sobotę, gdy para nie wyszła z lotniska w Mińsku po powrocie z Egiptu.

Małżeństwo trafiło do aresztu na Akrescina - potwierdzili w niedzielę ich bliscy. Nieoficjalnie poinformowano, że zarzucono im popełnienie wykroczenia.

Czytaj także:

Słaunikawa jest dziennikarką telewizji Biełsat na Białorusi i etatowym pracownikiem TVP. Portal i sieci społecznościowe tej finansowanej przez Polskę białoruskojęzycznej telewizji zostały przez władze uznane za "ekstremistyczne".

Dwie reporterki Biełsatu, Kaciaryna Andrejewa i Daria Czulcowa, odbywają karę dwóch lat więzienia za prowadzenie relacji online z protestu upamiętniającego śmiertelnie pobitego Ramana Bandarenkę w listopadzie 2020 r.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem