X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Xi na drodze do kolejnej kadencji? W Pekinie rozpoczęło się plenum KC

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 10:25
W Pekinie zaczęło się w poniedziałek plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Oczekuje się uchwalenia "rezolucji historycznej" i umocnienia pozycji przywódcy kraju Xi Jinpinga, który według analityków szykuje sobie grunt pod kolejną kadencję.
Xi Jinping
Xi JinpingFoto: Forum/CARLOS GARCIA RAWLINS
1200 Tsai Ing-wen shutter.jpg
"Zagrożenie ze strony Chin wzrasta z każdym dniem". Prezydent Tajwanu alarmuje

Szóste plenum obecnej, XIX kadencji KC, ma potrwać do czwartku i uchwalić rezolucję na temat "ważnych osiągnięć i historycznego doświadczenia 100 lat przedsięwzięć KPCh" - poinformowała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Będzie to trzecia przyjęta przez KPCh rezolucja dotycząca historii i pierwsza taka uchwała od 40 lat. Pierwszą rezolucję historyczną uchwalono w 1945 roku, gdy partią rządził przewodniczący Mao Zedong, a drugą - w 1981 roku pod rządami Deng Xiaopinga, któremu przypisywane jest otwarcie i liberalizacja gospodarcza Chin.

- Poprzednie dwie partyjne rezolucje na temat spraw historycznych odegrały znaczącą rolę w budowie konsensusu i zbieraniu sił, by realizować nowe misje. Tego spodziewamy się po nadchodzącym plenum - ocenił cytowany przez Xinhua badacz z Instytutu Historii i Literatury Partyjnej KC KPCh Wang Junwei.

Czytaj także:

Według zagranicznych analityków obecny sekretarz generalny KPCh Xi Jinping od dawna przygotowuje sobie grunt pod trzecią pięcioletnią kadencję. Byłoby to zerwanie z obowiązującą w ostatnich kilku dekadach praktyką, zgodnie z którą przywódcy kraju rządzili przez 10 lat, a następnie ustępowali miejsca przedstawicielom młodszego pokolenia.

Zgodnie z tą tradycją następca Xi powinien zostać oficjalnie wybrany na następnym krajowym zjeździe KPCh. Takie wydarzenia odbywają się raz na pięć lat i kolejny, XX zjazd KPCh, nastąpi najpewniej jesienią 2022 roku. Eksperci oceniają jednak, że Xi chce pozostać u władzy dłużej.

"Nowa era socjalizmu o chińskiej specyfice"

Pod rządami Xi z konstytucji wykreślono limit kadencji prezydenta ChRL. Jego doktryna, "myśl Xi Jinpinga dla nowej ery socjalizmu o chińskiej specyfice", dopisana została do statutu partii i krajowej konstytucji oraz weszła do państwowego programu nauczania.

W dniach poprzedzających rozpoczęcie plenum państwowego chińskie media wychwalały Xi jako ofiarnego i uczonego męża stanu, pod którego przewodnictwem Chiny wchodzą w erę potęgi. To "człowiek determinacji i działania, człowiek głębokiej myśli i uczuć, człowiek, który odziedziczył spuściznę, ale odważa się wprowadzać innowacje, i człowiek, który ma dalekosiężną wizję i niestrudzenie poświęca się pracy" - pisała o nim Xinhua.

Chińska agencja opublikowała obszerny profil przywódcy, zatytułowany "Xi Jinping, człowiek, który prowadzi KPCh w nową podróż". Przedstawiła go w nim jako przywódcę, który "ma niewiele czasu dla siebie", dla którego "szczęście osiągane jest ciężką pracą". Xi nakazał też stanowczą odpowiedź na pandemię COVID-19 w styczniu 2020 roku - napisano w artykule, w którym nie wspomniano o wcześniejszych błędach w radzeniu sobie z epidemią na szczeblu lokalnym w Wuhanie.


jb

Zobacz więcej na temat: Chiny Azja ŚWIAT polityka

Czytaj także

Władze Chin walczą z zanieczyszczeniem środowiska. "Kampania na rzecz ekologii ma przed sobą długą drogę"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 03:18
Chiny mają przed sobą długą drogę w kwestii ochrony środowiska - oświadczyły władze w Pekinie. Ogłosiły także nowe plany dotyczące walki z zanieczyszczeniami powietrza i wody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niedobory prądu w Chinach. To wstrząs dla światowych łańcuchów dostaw towarów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 07:56
Po zakłóceniach związanych z pandemią COVID-19, zablokowanych portach i brakach kontenerów, światowe łańcuchy dostaw przeżywają kolejny wstrząs: niedobory prądu w Chinach. Według ekspertów racjonowanie energii w chińskich fabrykach może potrwać co najmniej do końca roku i wpłynąć na dostawy szerokiej gamy towarów – od ubrań, po samochody i telefony.
rozwiń zwiń