X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Nie żyje autor bestsellerów przygodowych i historycznych Wilbur Smith. Miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2021 03:11
W wieku 88 lat zmarł w RPA, autor popularnych książek przygodowych i historycznych Wilbur Smith - poinformowała w sobotę jego rodzina. Był autorem książek, często inspirowanych własnymi przeżyciami.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Martyn Jandula

Do jego najważniejszych dzieł należą: "Gdy poluje lew" (When the Lion Feeds), "Odgłos gromu" (The Sound of THunder), "Płonący brzeg" (The Burning Shore) i "Płomienie gniewu" (Rage).

Książki Smitha osiągały w RPA rekordowe nakłady. Były też bardzo popularne w krajach anglosaskich.

Sylwetka

Smith urodził się w Rodezji Północnej, obecnej Zambii w 1933 r. Młodość spędził w Rodezji Południowej (dziś Zimbabwe), gdzie pracował m.in. jako policjant. Potem wyemigrował do Republiki Południowej Afryki, gdzie spędził największą część życia.

Po studiach na Rhodes University w Grahamstown w RPA został dziennikarzem. Później za namową ojca podjął pracę księgowego. Swoją pierwszą powieść "Gdy poluje lew", inspirowaną własnym przeżyciem ataku tego drapieżnika, opublikował w 1964 r. Po jej sukcesie zdecydował poświecić się całkowicie pisarstwu.

Spędzona w Afryce młodość stanowiła inspirację wielu innych jego powieści. Najwięcej jego dzieł to sagi rodu Courtney'ów i Ballantyne'ów obejmująca trzy stulecia - od Afryki kolonialnej do czasów współczesnych. Pisanie tych dzieł autor poprzedził starannymi studiami historycznymi.

jbt