more_horiz
Wiadomości

"Rosja przyzwyczaiła się do słów". Ukraina apeluje do unijnych krajów o zaostrzenie sankcji

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 12:08
Minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zwrócił się do szefów dyplomacji krajów członkowskich z apelem o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji. W poniedziałek rano Polska zorganizowała w Stałym Przedstawicielstwie przy Unii Europejskiej spotkanie ministerialne w tej sprawie.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro KułebaFoto: PAP/Mateusz Marek

shutterstock_krym_d.jpg
Rozszerzenie sankcji za podważanie integralności terytorialnej Ukrainy. Jest zgoda w UE

Później, w rozmowie z dziennikarzami, poinformował, że przedstawił dane dotyczące koncentracji rosyjskich wojsk w pobliżu granicy z Ukrainą. - Nie należy traktować rosyjskiej rozbudowy wojskowej i agresywnych działań wobec Ukrainy w oderwaniu od innych elementów rosyjskiej strategii w Europie. Chodzi o sztuczne wywołanie kryzysu migracyjnego na granicach z Polską i Litwą, coraz częstsze wykorzystywanie dostaw gazu jako broni przeciwko Unii Europejskiej oraz ogromne kampanie dezinformacyjne w unijnych krajach, by tworzyć podziały - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji.

Posłuchaj
00:27 11399854_1.mp3 Szef MSZ Ukrainy apeluje w Brukseli o sankcje wobec Rosji (IAR)

Dlatego, jak podkreślał, konieczne jest zaostrzenie sankcji wobec Rosji. - Myślę, że Rosja przyzwyczaiła się do słów i ma nadzieję, że Europa nie będzie w stanie przejść od słów do czynów. W najlepszym interesie Unii Europejskiej jest pokazanie, że Rosja się myli - dodał Dmytro Kułeba.

Czytaj także:

Przekonywał, że same przygotowania do nałożenia unijnych restrykcji będą sygnałem dla władz na Kremlu, że decyzje będą zapadać szybko i będą dla Rosji kosztowne. Zaapelował też o unijne wsparcie dla Ukrainy.

dn

Zobacz także

Zobacz także