more_horiz
Wiadomości

Fotyga o NS2: niemożliwa jest zgoda na certyfikację rurociągu. On zagraża bezpieczeństwu dostaw energii

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 07:03
Zawieszenie certyfikacji Nord Stream 2 przez niemieckiego regulatora to potwierdzenie polskich argumentów - komentują europosłowie Anna Fotyga i Jerzy Buzek.
Polscy europosłowie podkreślają, że Nord Stream 2 musi  działać według prawa jednego z krajów członkowskich
Polscy europosłowie podkreślają, że Nord Stream 2 musi działać według prawa jednego z krajów członkowskichFoto: Shutterstock.com / Maximillian cabinet

Niemiecka Federalna Agencja Sieci poinformowała, że spółka Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator gazociągu powinien działać według prawa niemieckiego. Teraz ma powstać nowa spółka zależna, już zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech.

Nord Stream 2 free 1200.jpg
Certyfikacja Nord Stream 2 wstrzymana. Prof. Legucka: Europa Środkowa i Ukraina mocno oponują wobec tego projektu

Europoseł Anna Fotyga przypomniała swoje wcześniejsze zastrzeżenia pod adresem Nord Stream 2 - firma zarejestrowana w Szwajcarii nie spełnia podstawowego wymogu certyfikacji. Ponadto zgoda na uruchomienie gazociągu jest możliwa tylko dla systemów przesyłowych, które istniały przed majem 2019 roku, a Nord Stream 2 nie był wtedy ukończony.

Dodała, że niemożliwa jest zgoda na certyfikację rurociągu, który zagraża bezpieczeństwu dostaw energii do któregokolwiek państwa członkowskiego. 

Posłuchaj
00:53 owstrzymaniu.mp3 Polscy europosłowie o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)

 

forum-0625278222 (6) (1).jpg
"Nawet Nord Stream 1 nie powinien powstać". B. ambasador USA w Polsce: nie można akceptować użycia NS2 jako broni

Europoseł Jerzy Buzek podkreślił, że decyzja niemieckiego regulatora potwierdziła to, o czym grupa deputowanych pisała w ubiegłym miesiącu do Komisji Europejskiej. Nord Stream 2 musi spełnić wiele restrykcyjnych wymogów, w tym między innymi działać według prawa jednego z krajów członkowskich.

Czytaj także:

Ponadto, jego zdaniem, powołanie nowej spółki powinno oznaczać rozpoczęcie całej procedury certyfikacyjnej od początku, włączając w to analizę niemieckiego rządu dotyczącą wpływu rurociągu na bezpieczeństwo dostaw gazu do Unii.

fc

Zobacz także

Zobacz także