USA zaprosiły Tajwan na "Szczyt dla demokracji". Jest reakcja chińskiego MSZ
Stany Zjednoczone wykorzystują demokrację jako narzędzie do uciskania innych krajów i dzielenia świata - to reakcja na ogłoszenie przez Departament Stanu USA listy 110 rządów zaproszonych na planowany na 9-10 grudnia wirtualny Szczyt na rzecz Demokracji. Wśród nich znalazł się Tajwan, z kolei ChRL nie została zaproszona na szczyt.
2021-11-24, 11:03
Chińskie MSZ potępiło w środę władze USA za zaproszenie Tajwanu na grudniowy Szczyt na rzecz Demokracji. Chiny stanowczo się temu sprzeciwiają – oświadczył rzecznik resortu Zhao Lijian. ChRL nie została zaproszona na szczyt. - Stany Zjednoczone wykorzystują demokrację jako narzędzie do uciskania innych krajów i dzielenia świata – twierdzi chińskie MSZ.
To reakcja na ogłoszenie przez Departament Stanu USA listy 110 rządów zaproszonych na planowany na 9-10 grudnia wirtualny Szczyt na rzecz Demokracji. Wśród zaproszonych są m.in. Polska, Niemcy, Ukraina i kraje bałtyckie, a z Azji – m.in. Japonia, Korea Południowa, Indonezja, Filipiny i Tajwan. Na liście nie ma natomiast Chin, Rosji czy Białorusi.
Komunistyczne władze w Pekinie uznają rządzony demokratycznie Tajwan za nieodłączną część terytorium ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając przy tym możliwości użycia siły. Sprzeciwiają się też wszelkim oficjalnym kontaktom innych krajów z Tajwanem na szczeblu państwowym.
Tematy przewodnie szczytu
Kwestia Tajwanu była jednym z głównych tematów poruszonych na niedawnym wirtualnym szczycie przez przywódców USA i Chin, Joe Bidena i Xi Jinpinga. Biden oświadczył, że nie popiera formalnej niepodległości Tajwanu, ale podkreślił, że USA sprzeciwiają się jednostronnym zmianom obecnego statusu quo.
Podsekretarz stanu USA Uzra Zeya oświadczyła w ubiegłym tygodniu, przed publikacją listy, że na organizowany przez Biały Dom Szczyt na rzecz Demokracji zapraszane są kraje, które "wysoko stawiają sobie i innym poprzeczkę oraz które demonstrują wolę i postępy w odnawianiu demokratycznych wartości, polityki i instytucji". Tematami przewodnimi szczytu będą obrona przed autorytaryzmem, zwalczanie korupcji i promocja poszanowania praw człowieka.
Zobacz także rozmowę z szefem polskiego MSZ Zbigniewem Rauem w "Poranku Polskiego Radia 24":
dn
REKLAMA