Spotkanie Duda-Stoltenberg. Dziś wizyta prezydenta w kwaterze głównej NATO
Prezydent Andrzej Duda spotka się dziś w Brukseli z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Informację przekazało w środę biuro prasowe NATO, potwierdziła ją Kancelaria Prezydenta.
2021-11-25, 05:11
W oficjalnym komunikacie polskiego przedstawicielstwa przy NATO poinformowano, że Jens Stoltenberg i Andrzej Duda mają omówić kwestię bezpieczeństwa na wschodzie Europy.
Informację o spotkaniu potwierdził szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta Jakub Kumoch. - Prezydent istotnie będzie jutro w Brukseli, gdzie odbędzie rozmowę z sekretarzem generalnym NATO - powiedział.
Jakub Kumoch przekazał Informacyjnej Agencji Radiowej, że tematem rozmowy będzie bezpieczeństwo w regionie. Jak podkreślił, bezpieczeństwo jest głównym tematem ostatnich rozmów prezydenta z innymi przywódcami. Wczoraj Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim o sytuacji na granicach obu państw. Politycy zapewnili o wzajemnym poparciu.
Sytuacja na granicy
Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Aleksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów, w odpowiedzi na sankcje.
REKLAMA
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy, który potrwa do 2 grudnia. Na mocy specustawy do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma stanąć stalowy płot - zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu.
W wywiadzie z 14 listopada br. premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki. Poinformował też, że z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. Traktatu Północnoatlantyckiego. Mówi on, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek z nich.
Posłuchaj
Ofensywa dyplomatyczna
Trwa seria spotkań polskich polityków z ich europejskimi partnerami. Premiera Mateusza Morawieckiego w ciągu niecałego tygodnia spotka się z kilkunastoma przywódcami państw w ich krajach. Będą to kolejne wizyty szefa polskiego rządu w ramach spotkań z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi.
- Sytuacja na granicy z Białorusią. Szef NATO: działania Łukaszenki cyniczne i nieludzkie
- "Chcemy pokazać, że NATO działa". Polski dyplomata o procedurze art. 4. Traktatu Północnoatlantyckiego
W ostatnich dniach spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji. Dzisiaj przybył do Paryża, gdzie rozmawia z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem; głównym tematem rozmów jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej. Szef polskiego rządu uda się też do Lublany na spotkanie z premierem Słowenii Janezem Janszą. W czwartek premier spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w piątek z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem.
st
REKLAMA