more_horiz
Wiadomości

"Był zaszczepiony przeciw COVID-19". Zakażony wariantem Omikron we Włoszech w dobrym stanie

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 18:08
We Włoszech zidentyfikowano w sobotę pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Lekarze określają stan pacjenta z południa Włoch, u którego stwierdzono zakażenie wariantem koronawirusa Omikron jako dobry. Mężczyzna jest zaszczepiony przeciw COVID-19. Dobrze czuje się też jego rodzina, w tym dwoje dzieci. Wszyscy dorośli w tej rodzinie są zaszczepieni.
Jako dobry określają lekarze stan zdrowia pacjenta z południa Włoch, u którego po przyjeździe z Afryki stwierdzono w sobotę pierwsze w kraju zakażenie wariantem koronawirusa Omikron
Jako dobry określają lekarze stan zdrowia pacjenta z południa Włoch, u którego po przyjeździe z Afryki stwierdzono w sobotę pierwsze w kraju zakażenie wariantem koronawirusa OmikronFoto: PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Jak poinformowały władze medyczne, cytowane przez agencję Ansa "we Włoszech zidentyfikowano w sobotę pierwszy przypadek zakażenia nowym wariantem koronawirusa Omikron. Wykryto go u pacjenta z regionu Kampania na południu kraju. Zakażony czuje się dobrze, podobnie jak jego rodzina".

"Sytuacja pod kontrolą"

- Sytuacja jest pod kontrolą, pacjent zero i jego najbliżsi mają bardzo niską ilość wirusa, co w przypadku dorosłych związane jest z tym, że są po dwóch dawkach szczepionki - wyjaśnił w niedzielę szef służby zdrowia w mieście Caserta w Kampanii Ferdinando Russo.

Klasy, do których chodzą dzieci zakażonego mężczyzny, skierowano na kwarantannę.

"COVID-19 nie zniknie"

Znana włoska wirusolog Ilaria Capua, pracująca na uniwersytecie na Florydzie, powiedziała, że pojawienie się wariantu Omikron to coś normalnego. - Mówiłam wiele razy, że ten wirus nie zniknie, powtarzałam to także z wielką frustracją i niezadowoleniem, i tak się stało - przekazała dziennikowi "La Stampa".

Ekspertka stwierdziła, że "nie ma nic zaskakującego w tym, co się dzieje, tak działo się podczas innych pandemii i innych chorób zakaźnych. Nie rozumiem tego zdziwienia". - Wiemy, że im dłużej wirus krąży wśród niezaszczepionej populacji, tym bardziej możliwe jest wyodrębnienie się (nowych) wariantów. Wiemy, że w Afryce poziom wyszczepienia jest bardzo niski, że niektóre warianty dają mocno popalić i nie jest powiedziane, że ten będzie ostatni" - zauważyła Ilaria Capua.

Jej zdaniem należy przeanalizować Omikron, zanim zacznie się "terroryzować ludzi i podnosić alarm". - Europejczycy muszą zdać sobie sprawę, że jedynym narzędziem, jakim dysponujemy, jest szczepionka" - dodała.

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem