more_horiz
Wiadomości

"Trwa wyścig z czasem". Szefowa KE o pojawieniu się wariantu koronawirusa Omikron

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 14:52
Ursula von der Leyen powiedziała, że do trzech tygodni będzie wiadomo więcej na temat wariantu Omikron. Szefowa KE zaapelowała jednocześnie do państw członkowskich, by ten czas wykorzystały na przyspieszenie szczepień.
Trwa wyścig z czasem - tak szefowa KE komentuje pojawienie się wariantu koronawirusa Omikron
Trwa wyścig z czasem - tak szefowa KE komentuje pojawienie się wariantu koronawirusa OmikronFoto: Chirag Nagpal/Shutterstock

- Trwa wyścig z czasem - tak przewodnicząca Komisji Europejskiej komentuje obecną sytuację epidemiczną w Unii Europejskiej i pojawienie się nowego wariantu wirusa o nazwie Omikron.

Ursula von der Leyen powiedziała, że do trzech tygodni będzie wiadomo więcej na temat nowego szczepu i jego agresywności. Zaapelowała do państw członkowskich, by ten czas wykorzystały na przyspieszenie szczepień i wezwała do koordynacji działań.

- W tej chwili stoimy przed poważnym podwójnym wyzwaniem. Z jednej strony jesteśmy w trakcie czwartej fali, z drugiej pojawiło się nowe zagrożenie w postaci wariantu Omikron. Do tej pory, jak podkreślają naukowcy, pełne zaszczepienie, dawki przypominające zapewniają największą ochronę - powiedziała przewodnicząca Ursula von der Leyen.

Apel o szczepienia

Zaapelowała o kampanie zachęcające do szczepień i dawek przypominających. Pytana o obowiązkowe szczepienia przewodnicząca Komisji odpowiedziała, że jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Bruksela ponadto zaapelowała o zwiększenie badań dotyczących sekwencjonowania genomu wirusa, by ustalić charakter i szybkość rozprzestrzeniania się omikronu.

Zaleciła też, by unijne kraje regularne monitorowały pojawiające się nowe szczepy wirusa i by codziennie, w sposób skoordynowany, dokonywały przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżach.

Posłuchaj
00:57 11430520_1.mp3 Szefowa KE ws omikronu - trwa wyścig z czasem. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem