more_horiz
Wiadomości

Niemiecki dziennik: Nord Stream 2 to instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 12:00
Jak uważa niemiecki komentator dziennika "Sueddeutsche Zeitung" zasadniczym problemem gazociągu jest to, że "Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie, czyli do karania krnąbrnych wschodnich Europejczyków i do wbijania klina między Niemcy a USA".
Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie
Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w EuropieFoto: shutterstock.com/Stefan Dinse

Komentator niemieckiego dziennika "Sueddeutsche Zeitung" w środę napisał, że budowa Nord Stream 2, to dobry materiał do tego, aby nakręcić film fabularny. Dodał również, że byłby to zapewne horror z zombie. "Bo właśnie tak ma się sprawa z tą nieszczęsną rurą. Niczym żywy trup od lat snuje się on po niemiecko-amerykańskich stosunkach, napędza strachu, jest z trudem łapany, aby potem znowu wydostać się na wolność i zapadniętymi oczami gapić się na nowy rząd w Berlinie czy Waszyngtonie" - wyjaśnił. 

Instrument politycznego wpływu 

Dziennikarz w swoim materiale pisze, że obecnie mamy właśnie do czynienia z taką sytuacją. "Republikanie w amerykańskim Senacie po raz enty chcą wymusić sankcje wobec firm zaangażowanych w gazociąg. A niemieccy dyplomaci po raz enty nerwowo biegają po Waszyngtonie, aby temu zapobiec". Redaktor niemieckiej gazety uważa, że jest szansa na to, aby uniknąć sytuacji, gdzie USA wprowadza kary na niemieckie podmioty. 

Jak ocenił "zasadniczym problemem gazociągu pozostaje bowiem to, że Rosja widzi w Nord Stream 2 instrument do powiększania politycznego wpływu w Europie, do karania krnąbrnych wschodnich Europejczyków i do wbijania klina między Niemcy a USA”.

Gra Rosji z Niemcami 

W jego opinii stary rząd Niemiec, czyli ten pod przywództwem Angeli Merkel grał w grę z Moskwą. Zaznaczył przy tym, że pewnie nie podzielali oni celów Rosjan, ale dali się wciągnąć w tę potyczkę. Dodał, że "nowy rząd miałby teraz okazję z tym skończyć". Jednak "w tym celu musiałby nie dopuścić do uruchomienia rurociągu. To nieprzyjemna decyzja. Ale jeśli Berlin nie podejmie jej dobrowolnie, to zostanie ona kiedyś wymuszona przez Waszyngton, co będzie dla Niemiec jeszcze droższe".

Czytaj więcej:

nj, dw.com

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem