more_horiz
Wiadomości

Biały Dom ostrzega przed możliwą inwazją Rosji na Ukrainę. "Będziemy przygotowani"

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2021 21:55
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki oświadczyła, że o członkostwie Ukrainy w NATO zdecydują państwa Sojuszu, a nie Rosja. Prezydent Joe Biden mówi, że USA przygotowują kompleksowy pakiet środków zaradczych, które uczynią potencjalną rosyjską agresję wobec Ukrainy "bardzo trudną".
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki podczas briefingu prasowego
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki podczas briefingu prasowegoFoto: Chris Kleponis/FORUM

Podczas codziennego briefingu rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki została zapytana o rosyjskie postulaty formalnego zapewnienia, że Ukraina nie zostanie przyjęta do NATO.

- To kraje NATO decydują o członkostwie w NATO, nie Rosja. Takie były procedury w przeszłości i takie będą teraz. Warto też pamiętać, kto podejmuje prowokacyjne działania. Nie są to USA i nie jest to Ukraina - mówiła Psaki.

Odpowiedź USA na ewentualną rosyjską inwazję

Rzeczniczka odmówiła rozwinięcia wcześniejszej wypowiedzi prezydenta Joe Bidena, który zapowiedział, że przygotowuje "najbardziej kompletny i znaczący zestaw inicjatyw" w odpowiedzi na ewentualną rosyjską inwazję.

- Chcemy zapewnić, że będziemy przygotowani, bo wiemy, co prezydent Putin robił w przeszłości i widzimy, że przygotowuje zdolności do podjęcia działań. Jeśli zdecyduje się na inwazję, chcemy być gotowi - powiedziała Psaki. Dodała, że wśród inicjatyw znajdują się sankcje gospodarcze, ale zasugerowała również, że chodzi też o dostawy broni dla Ukrainy. Zaznaczyła, że zestaw sankcji jest przygotowywany w koordynacji z sojusznikami Ameryki i Kongresem.

Psaki potwierdziła, że Biały Dom jest zaangażowany w konsultacje z Rosją na temat organizacji rozmowy prezydentów Bidena i Putina, jednak nie przesądziła, czy i kiedy do niej dojdzie.

Biden o sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej

Prezydent Joe Biden pytany o sytuację na granicy rosyjsko-ukraińskiej powiedział, że przygotowuje odpowiedź na potencjalną rosyjską agresję.

- Składam w całość kompleksowy pakiet wymiernych kroków, które uczynią bardzo, bardzo trudną realizację planów Putina, których się wszyscy obawiają - powiedział Biden.

Wcześniej prezydent USA zapowiedział, że przygotowuje pakiet "inicjatyw", który ma sprawić, że ewentualna ponowna inwazja Rosji na Ukrainę będzie "bardzo, bardzo trudna".

Zobacz także: Wojciech Skurkiewicz w "Salonie politycznym Trójki"

Czytaj także:

bf

Zobacz także

Zobacz także