Niemcy: protesty koronasceptyków w wielu miastach, stan zagrożenia epidemicznego w Saksonii
Rząd Saksonii przyjął w poniedziałek uchwałę w sprawie wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego w landzie i nie wykluczył dalszego zaostrzenia przepisów. W wielu miastach na wschodzie Niemiec doszło do protestów.
2021-12-07, 02:22
Poprzez wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego rząd Saksonii chce uzyskać podstawę prawną dla kontynuacji istniejących restrykcji pandemicznych i ich ewentualnego rozszerzenia. Obecne zarządzenie w sprawie sytuacji nadzwyczajnej obowiązuje do 12 grudnia.
Rząd Saksonii nie wykluczył dalszego zaostrzenia przepisów w związku z pandemią koronawirusa. Najpierw jednak chce poczekać na efekty nałożonych dotychczas ograniczeń. Policja spodziewała się masowych protestów przed parlamentem krajowym w trakcie posiedzenia, jednak wbrew obawom było dość spokojnie. Jedynie tuż po rozpoczęciem obrad policja rozproszyła niewielkie zgromadzenie koronasceptyków.
W kilku saksońskich miastach doszło do protestów przeciwko ograniczeniom pandemicznym, jednak tam także szybko interweniowały siły porządkowe. Na przykład we Freibergu zatrzymano nielegalny "spacer" - poinformowała policja na Twitterze. Policja otoczyła demonstrantów w bocznej uliczce i uniemożliwiła im zakazany "spacer". "Atmosfera była bardzo gorąca, a niektórzy uczestnicy odpalali środki pirotechniczne" - pisze portal MDR.
"Spacer" koronasceptyków
Również w Chemnitz zorganizowano wieczorem "spacer" koronasceptyków. Tam, jak informują media, kilkuset protestujących przeszło zaledwie kilkaset metrów. Wtedy otoczyły ich siły policyjne. W Budziszynie (Bautzen) około 350 osób szło wieczorem w kierunku centrum miasta - podała policja. Zatrzymano je i spisano dane osobowe 30 uczestników.
Poprzez tak zwane "spacery" demonstranci chcą ominąć oficjalne pozwolenie, które byłoby konieczne w przypadku zarejestrowanej demonstracji. Zgodnie z zarządzeniem nadzwyczajnym, obecnie legalnie może zgromadzić się tylko dziesięć osób.
W piątek wieczorem około 30 przeciwników ograniczeń pandemicznych demonstrowało z pochodniami i transparentami przed domem saksońskiej minister zdrowia Petry Koepping. Premier Saksonii Michael Kretschmer określił to w poniedziałek w Landtagu jako przekroczenie granicy. - To była próba zastraszenia. Nie będziemy tego tolerować. Petra Koepping ma nasze stuprocentowe poparcie - powiedział.
Protesty w Turyngii przeciwko restrykcjom pandemicznym
Obowiązujące obecnie w Turyngii, w związku z pandemią, przepisy dopuszczają zgromadzenia z udziałem maksymalnie 35 osób. Podczas poniedziałkowych protestów limit ten był znacznie przekroczony - podkreślił rzecznik policji.
- UE wesprze kraje z niskim wskaźnikiem szczepień. Zapowiada walkę z dezinformacją
- Niemcy: rekordowy przyrost zakażeń koronawirusem. W niektórych landach zaostrzono ograniczenia
- Czwarty lockdown w Austrii. Kanclerz: przepraszam, że podejmuję tak drastyczne środki
Największe protesty odbyły się w Erfurcie i Altenburgu. Przeciwnicy ograniczeń i koronasceptycy demonstrowali także m.in. w Eisenach, Jenie, Arnstadt i Saalfeld.
Według policji poniedziałkowe protesty miały jednak znacznie spokojniejszy przebieg niż te podczas ostatniego weekendu.
REKLAMA
dn
REKLAMA