more_horiz
Wiadomości

Spotkanie prezydenta Francji z sojusznikami. "Pozostajemy czujni na agresywne działania Rosji"

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 23:58
Zachodnie mocarstwa - Francja, Włochy, Niemcy, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone - "potwierdziły determinację do współpracy w celu zagwarantowania suwerenności Ukrainy oraz zapewnienia jej stabilności i bezpieczeństwa" - poinformowało biuro prasowe Pałacu Elizejskiego.
Zachodni przywódcy pozostają czujni na agresywne działania, które Rosja może podjąć wobec Ukrainy - przekazał Pałac Elizejski
Zachodni przywódcy "pozostają czujni na agresywne działania, które Rosja może podjąć wobec Ukrainy" - przekazał Pałac ElizejskiFoto: Shutterstock/360b

AFP poinformowała z kolei, powołując się na oficjalne źródła, że prezydent Francji Emmanuel Macron "w najbliższych dniach" spotka się z prezydentami Rosji Władimirem Putinem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Pięciu przywódców potwierdziło swoją determinację do współpracy w celu zagwarantowania suwerenności Ukrainy oraz zapewnienia jej stabilności i bezpieczeństwa" - oświadczył Pałac Elizejski po rozmowie, którą Macron odbył we wtorek z przywódcami USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch.

"Pod tym względem pozostają czujni na agresywne działania, które Rosja może podjąć wobec Ukrainy" - oświadczono w komunikacie. Służby prasowe Macrona dodały, że francuski prezydent w piątek spotka się w Paryżu z nowym kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i obaj "wspólnie przeanalizują sposoby ponownego zaangażowania Rosji w format normandzki".

We wtorek rozmowę za pośrednictwem łącza wideo odbyli prezydenci USA i Rosji, Joe Biden i Władimir Putin. Biały Dom zapowiadał, że po tej rozmowie Biden będzie także telefonicznie rozmawiał z przywódcami Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Rosja zwiększa aktywność wojskową

Według informacji ukraińskiego wywiadu, Rosja "kontynuuje działania niepozwalające na ustabilizowanie sytuacji w Donbasie". Jak dodano, "dowództwo grupy operacyjnej rosyjskich okupacyjnych wojsk" na pewnych kierunkach wzdłuż linii rozgraniczenia wzmacnia jednostki dodatkowymi 122-mm działami samobieżnymi, czołgami, bojowymi wozami piechoty. Działania te naruszają uzgodnienia o wycofaniu ciężkiego sprzętu - zaznaczono.

Przeciwnik zwiększył też liczbę sił snajperskich gotowych do zadania strat składowi osobowemu Ukrainy, zniszczenia kamer i prowokowania ognia w odpowiedzi. Prowadzone są również ćwiczenia snajperów nie włączonych do działań bojowych.

Pod koniec listopada główny zarząd wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy poinformował, że kontrolowane przez Rosję siły w Donbasie zwiększają gotowość bojową i prowadzą duże manewry z udziałem rezerwistów.

Czytaj także:

Jak dodano, rozpoczęły się tam duże ćwiczenia dowódczo-sztabowe z udziałem rezerwy, jednostek struktur siłowych i administracji. Według ukraińskiego wywiadu kontrolę nad ćwiczeniami sprawuje Rosja.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem