more_horiz
Wiadomości

"Łukaszenka musi zakończyć prześladowania". Apel ambasadora USA w Polsce ws. Poczobuta

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2021 12:01
Dziś mija 258 dni odkąd Andrzej Poczobut został uwięziony przez białoruski reżim. - Wolność słowa to jedno z podstawowych praw człowieka. Łukaszenka musi zakończyć prześladowania obywateli upominających się o jego poszanowanie - podkreślił chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu.
Plakat wzywający do uwolnienia Andrzeja Poczobuta w Białymstoku
Plakat wzywający do uwolnienia Andrzeja Poczobuta w BiałymstokuFoto: ACH/ FORUM

We wtorek ogłoszono wyniki konkursu Grand Press magazynu "Press". Nagrodę główną, tytuł Dziennikarza Roku 2021, decyzją dziennikarzy i redakcji prasowych, internetowych, radiowych i telewizyjnych otrzymał więziony przez reżim Alaksandra Łukaszenki Andrzej Poczobut, korespondent "Gazety Wyborczej" na Białorusi i członek Zarządu Głównego Związku Polaków na Białorusi.

Do tego odniósł się w środę chargé d'affaires USA w Polsce Bix Aliu. "Dziś mija 258 dni odkąd Andrzej Poczobut został uwięziony przez białoruski reżim. Wolność słowa to jedno z podstawowych praw człowieka. Łukaszenka musi zakończyć prześladowania obywateli upominających się o jego poszanowanie" - napisał na Twitterze, załączając informację o nagrodzie magazynu "Press" dla Poczobuta.

Jeden z ponad 900

Na Białorusi jest już ponad 900 więźniów politycznych. W poniedziałek obrońcy praw człowieka za więźniów politycznych uznali dodatkowych 12 osób. Podobnie, jak w większości dotychczasowych przypadków, są to ludzie związani z protestami społecznymi po ubiegłorocznych wyborach prezydenckich.

Na Białorusi status więźnia politycznego otrzymują zazwyczaj osoby skazane na pobyt w koloniach karnych lub przebywający w areszcie.

Dotychczas w historii niepodległej Białorusi nigdy nie było tak dużo osób uznanych za więźniów politycznych.

Obejrzyj także rozmowę z wiceszefem MSZ Marcinem Przydaczem. 

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także