more_horiz
Wiadomości

Brytyjska afera z lockdownowymi przyjęciami. Są kolejne szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 01:21
Nie jedno, lecz trzy lockdownowe przyjęcia będą na celowniku ogłoszonego w Londynie wewnętrznego dochodzenia. Chodzi o oskarżenia w sprawie współpracowników premiera Johnsona, którzy mieli złamać zasady epidemiczne, organizując imprezę.
Boris Johnson
Boris Johnson Foto: PAP/EPA/UK Parliament/Jessica Taylor / HANDOUT

Teraz okazuje się, że rzekomych przyjęć było więcej. Według dzisiejszego sondażu tej sprawie premierowi wierzy tylko 12 procent badanych. Opozycja mówi o hipokryzji rządzących i przekonaniu, że obowiązują ich inne reguły niż te, do których muszą się stosować zwykli Brytyjczycy.

Dochodzenie zbada sprawę dwóch imprez na Downing Street i jednego w ministerstwie edukacji. Wszystkie miały się odbyć w zeszłym roku, gdy w kraju obowiązywały surowe obostrzenia. Trwała fala spowodowana wariantem z Kent. Już teraz wiadomo jednak, że lista jest dłuższa. Konserwatyści przyznali, że imprezę zorganizował również prawicowy kandydat na burmistrza Londynu Shaun Bailey.

Brytyjskie media publiczne trafiły na kolejny ślad. Na przyjęciu 18 grudnia miał być obecny dyrektor ds. komunikacji w kancelarii premiera Jack Doyle. BBC przypomina, że jeszcze niedawno zaprzeczał w imieniu rządu, że impreza się odbyła. Stacja stawia pytanie o konflikt interesów.

Była prawa ręka premiera, Dominic Cummings, przekonuje, że było też kolejne lockdownowe przyjęcie: 13 listopada, tym razem w domu premiera. Po swej dymisji Cummings jest jednak z Borisem Johnsonem na wojennej ścieżce, nie ma na razie dowodów na jego słowa.

Lawina krytyki

Drugi dzień z rzędu na biurko premiera trafiły gazety pełne bardzo krytycznych nagłówków. "Przyjęcie skończone", "Panie premierze, jak pan sypia w nocy?", "Czy to koniec ery Borisa? - to tylko kilka przykładów.

Także dziś komisja wyborcza ukarała Partię Konserwatywną za złamanie zasad finansowania remontu mieszkania Borisa Johnsona na Downing Street.

Posłuchaj
00:47 11446218_1.mp3 Kolejne szczegóły brytyjskiej afery z lockdownowymi przyjęciami. O szczegółach Adam Dąbrowski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem