more_horiz
Wiadomości

Rotterdam rozlicza się z niewolniczą przeszłością. Władze miasta przepraszają

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 05:58
Burmistrz Rotterdamu Ahmed Aboutaleb przeprosił w piątek za udział miasta w systemie kolonializmu i niewolnictwa w Niderlandach w XVII i XVIII wieku.
Ahmed Aboutaleb
Ahmed AboutalebFoto: twitter.com/Nancy Beijersbergen

Burmistrz Ahmed Aboutaleb wygłosił oświadczenie w imieniu władz Rotterdamu podczas piątkowych uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

W ubiegłym roku zaprezentowane zostały wyniki badań Królewskiego Instytutu Lingwistyki, Ziemi i Etnologii, które opisywały ścisłe związki włodarzy drugiego co do wielkości miasta w Holandii z handlarzami niewolników w XVII i XVIII wieku.

Teraz Rotterdam idzie za przykładem Amsterdamu, który 1 lipca przeprosił za rolę miasta w niewolniczej przeszłości. Tymczasem rząd centralny nie ma takich planów. Premier Mark Rutte wielokrotnie w przeszłości podkreślał, że jego gabinet nie zamierza przepraszać za niewolnictwo.

Brak państwowych przeprosin

W lipcu 2020 r. izba niższa parlamentu (Tweede kamer) odrzuciła stosunkiem głosów 75 do 69 wniosek posła Roba Jettena z socjalliberalnej partii D66, który postulował, aby gabinet przeprosił za niewolniczą przeszłość Niderlandów.

Według badań pracowni I&O Research 55 proc. Holendrów uważa, że Holandia nie powinna za to przepraszać. Przeciwnego zdania jest 31 proc. respondentów.

Czytaj także:

jbt

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Holandia

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem