"Utrzymanie spójnego podejścia jest uzasadnione". Brytyjski Sąd Najwyższy przeciwko paszportom neutralnym płciowo
Brytyjski Sąd Najwyższy jednomyślnie odrzucił skargę na brak możliwości wydawania paszportów neutralnych płciowo dla osób, które nie identyfikują się ani jako kobieta, ani mężczyzna. Sędziowie wskazali jako "uzasadnioną" konieczność utrzymania spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie.
2021-12-16, 02:23
Skargę wniosła Christie Elan-Cane, osoba niebinarna, która twierdzi, że wymóg określania płci przy składaniu dokumentów paszportowych narusza jej prawa człowieka i oprócz istniejących oznaczeń "M" i "F" powinna być do wyboru opcja "X". Elan-Cane stara się o to już od 1995 roku, jednak sądy w kolejnych instancjach przyznawały rację ministerstwu spraw wewnętrznych.
"Utrzymanie spójnego podejścia jest uzasadnione"
W wydanym w środę orzeczeniu Sąd Najwyższy wyjaśnił, że płeć osób ubiegających się o paszport jest "szczegółem biograficznym, który może być wykorzystany do potwierdzenia tożsamości poprzez sprawdzenie go z dostarczonymi świadectwami urodzenia, adopcji lub uznania płci oraz innymi oficjalnymi zapisami".
Sędziowie wskazali, że prawo w Wielkiej Brytanii nie uznaje kategorii bezpłciowej, a zezwolenie na wprowadzenie paszportu z oznaczeniem "X" pozostawiłoby władze bez spójnego podejścia do tej kwestii, tymczasem "utrzymanie spójnego podejścia do kwestii płci w całym prawie i administracji jest uzasadnione".
Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że Elan-Cane nie była obiektem prześladowań na granicach podczas używania paszportu, zaś nad jej interesem w posiadaniu paszportu "X" przeważają inne względy, w tym bezpieczeństwa i spójne podejście do kwestii płci.
REKLAMA
Wielka Brytania "po złej stronie historii"
Sąd Najwyższy jest ostatnią instancją sądowniczą w Wielkiej Brytanii i od jego decyzji nie ma już apelacji. Elan-Cane oświadczyła, że Wielka Brytania "stanęła po złej stronie historii" i zapowiada złożenie skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Paszporty neutralne płciowo wydaje kilkanaście państw świata, w tym Argentyna, Australia, Kanada, Dania, Indie, Malta, Nepal, Holandia, Nowa Zelandia, Pakistan i USA, natomiast Niemcy wprowadziły kategorię interseksualną.
Czytaj także:
- Polacy nie chcą aborcji na życzenie. Lewicowy projekt bez wymaganego poparcia
- Spłodził dziecko i zmienił płeć. Francuski sąd nie uznał go za matkę
- Tekieli: mamy do czynienia ze zmiażdżeniem struktur rodziny w krajach zachodniej Europy i części stanów USA
mbl
REKLAMA