Polska chce ostrych kroków KE wobec Gazpromu. "Mamy do czynienia z absolutną nieprzewidywalnością"
Polska oczekuje, że Komisja Europejska wkrótce rozpocznie postępowanie antymonopolowe wobec Gazpromu za manipulacje na rynku energii. Chodzi o celowe ograniczenia podaży w Europie i windowanie cen surowca. Takie stanowisko przedstawiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa na spotkaniu w Brukseli z unijną komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager.
2021-12-20, 18:30
Po spotkaniu, w rozmowie z Polskim Radiem minister Anna Moskwa podkreśliła, że z dowodów, które Warszawa przedstawiła Komisji, wynika, że Gazprom nadużywa dominującej pozycji na rynku i łamie prawo.
- Mamy do czynienia z absolutną nieprzewidywalnością. Nie jesteśmy w stanie powiedzieć, ile i którego dnia Rosja nam gaz dostarczy i na jakich warunkach. To kolejny argument, który pokazuje, że jest to rola dominującego dostawcy - powiedziała minister klimatu i środowiska w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką.
Posłuchaj
Minister Anna Moskwa o działaniach Gazpromu (IAR) 0:12
Dodaj do playlisty
"Będziemy monitorować działania KE"
Zdaniem Anny Moskwy, Komisja Europejska wykazuje wolę rzetelnego wyjaśnienia sprawy. - Jest obietnica, ale my się też przyglądamy Komisji bardzo intensywnie, bo Polska jest jednym z tych państw, które jest ofiarą całej tej sytuacji. I próba wymuszenia szybkiej certyfikacji Nord Stream 2 jest też elementem tych działań i nie można nie widzieć łączności między tymi dwiema sytuacjami - powiedziała minister.
- Na pewno będziemy monitorować działania Komisji, dostarczać wszelkie istniejące materiały i dokumentacje i pilnować, żeby to postępowanie w interesie naszym i całej Europy się odbyło - dodała.
REKLAMA
Posłuchaj
Minister Anna Moskwa o działaniach Gazpromu (IAR) 0:24
Dodaj do playlisty
Komisja Europejska rozpoczęła badanie rynku energii i zbiera informacje, między innymi prosząc Gazprom o wyjaśnienia. Polska wątpi w rzetelność odpowiedzi rosyjskiego monopolisty i sama dostarcza dowody na manipulacje rynkowe, by ułatwić Komisji podjęcie decyzji o rozpoczęciu dochodzenia.
Zobacz także: minister Marlena Maląg w "Sygnałach dnia"
Zobacz także:
- Wysokie ceny nośników energii. Dawid Piekarz: kumulacja negatywnych czynników
- Unijny szczyt bez konkluzji ws. energetyki. Zalewska: system ETS dotkliwy dla całej UE
jp
REKLAMA