more_horiz
Wiadomości

Pierwsza rocznica szturmu na Kapitol. Joe Biden ma wygłosić przemówienie

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 20:52
Rzecznik Białego Domu Jen Psaki poinformowała, że prezydent USA Joe Biden planuje wygłosić przemówienie 6 stycznia, czyli w pierwszą rocznicę szturmu jego przeciwników na Kapitol w Waszyngtonie. Z kolei był prezydent Donald Trump już wcześniej zapowiedział konferencję prasową w ten dzień. 
W trakcie zamieszek z 6 stycznia życie straciło pięć osób
W trakcie zamieszek z 6 stycznia życie straciło pięć osóbFoto: SHANNON STAPLETON/Reuters/Forum

- Myślę, że można bezpiecznie założyć, że Amerykanie usłyszą prezydenta tego dnia - zapowiedziała Jen Psaki na konferencji prasowej. Zaznaczyła jednak, że szczegóły wystąpienia Joe Bidena nie zostały jeszcze ustalone.

We wtorek własne wystąpienie w tej sprawie, na konferencji prasowej w rocznicę wydarzeń, zapowiedział były prezydent Donald Trump. W wydanym oświadczeniu powtórzył swoje oskarżenia dotyczące rzekomych fałszerstw wyborczych z 2020 roku, a atak swych zwolenników na Kapitol określił mianem "całkowicie nieuzbrojonego protestu przeciwko sfałszowanym wyborom". Dodał też, że "prawdziwą insurekcją" były wybory prezydenckie, a nie zamieszki mające na celu zakłócenie oficjalnego liczenia głosów w Kongresie.

Szturm na Kapitol

W trakcie zamieszek z 6 stycznia br. życie straciło pięć osób, a kilkadziesiąt odniosło rany. Zarzuty postawiono dotychczas prawie 700 osobom uczestniczącym w zajściach.

Jadą z takich osób jest były główny strateg Białego Domu Steve Bannon, który otrzymał zarzuty w związku z uchylaniem się od zeznań przed komisją śledczą Izby Reprezentantów ws. szturmu na Kapitol. Politykowi grozi do roku więzienia. Jak poinformował w komunikacie resort sprawiedliwości, Stevenowi Bannonowi postawiono dwa zarzuty: jeden za odmowę złożenia zeznań przed komisją i drugi za odmowę złożenia wymaganych dokumentów. 

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem