X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zmarł arcybiskup Desmond Tutu. Był laureatem Pokojowej Nagrody Nobla

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2021 10:20
Nie żyje zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w Republice Południowej Afryki arcybiskup Desmond Tutu. Był bohaterem walki z apartheidem w tym kraju i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Miał 90 lat.
Zmarł abp Desmond Tutu, anglikański biskup RPA
Zmarł abp Desmond Tutu, anglikański biskup RPAFoto: PAP/EPA/ILVY NIJOKIKTJIEN

Informację o śmierci arcybiskupa potwierdził prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa. Jak podkreślił, Desmond Tutu zostawia po sobie "wolną Południową Afrykę".

Prezydent żegna arcybiskupa

"Odejście do wieczności emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu zamyka kolejny rozdział w procesie żegnania przez nasz naród całego pokolenia wybitnych Południowoafrykańczyków, którzy pozostawili nam w spadku wyzwoloną RPA" - napisał w okolicznościowym oświadczeniu prezydent Cyril Ramaphosa.

"Był niezrównanym patriotą, zasadniczym i pragmatycznym przywódcą, który nadał znaczenie biblijnemu spostrzeżeniu, że wiara bez działania jest martwa" - zaznaczył prezydent RPA.

Zmarł abp Desmond Tutu

Urodzony w 1931 r. Desmond Mpilo Tutu był pierwszym czarnoskórym arcybiskupem południowoafrykańskiego Kościoła anglikańskiego. W latach 80. XX wieku był jednym z głównych przeciwników systemu segregacji rasowej i dyskryminacji czarnoskórej ludności w RPA. W 1984 r., za walkę z apartheidem, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla. Za swoją działalność na rzecz praw człowieka był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Otrzymał też doktorat honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego.

Ceniony jest jego dorobek teologiczny, ale również zaangażowanie w walkę z wszelkimi formami dyskryminacji. Z jego inicjatywy do Konstytucji RPA wprowadzono jej zakaz. Abp Desmond Tutu angażował się też w działania prewencyjne na rzecz ograniczenia rozprzestrzeniania się HIV/AIDS w Afryce. Opowiadał się - przypominają media - za uznaniem małżeństw tej samej płci i respektowaniem praw ludzi ze środowisk LGBT.

Abp Desmond Tutu osierocił żonę, z którą pozostawał w związku małżeńskim od 1955 r. i czwórkę dorosłych dzieci.

Także w tym roku, w listopadzie, zmarł inny nagrodzony za walkę z apartheidem - Frederik Willem de Klerk, ostatni biały prezydent Republiki Południowej Afryki. W 1993 r. de Klerk, wraz z Nelsonem Mandelą, otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za działania zmierzające do likwidacji apartheidu.

Czytaj również:

jmo

Czytaj także

Eskalacja przemocy w RPA. Protesty przeciwko aresztowaniu byłego prezydenta Jacoba Zumy

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 23:18
Zwolennicy byłego prezydenta RPA protestują w prowincji KwaZulu-Natal przeciwko aresztowaniu polityka i osadzeniu go w więzieniu. Blokowane są drogi w regionie, podpalane ciężarówki, dochodzi do plądrowania sklepów - informuje w sobotę Associated Press.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obietnica kanwą opowieści o RPA. Damon Galgut z Nagrodą Bookera

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 00:49
Południowoafrykański pisarz Damon Galgut został zwycięzcą prestiżowej Nagrody Bookera, czyli najważniejszej brytyjskiej nagrody literackiej, dla najlepszej anglojęzycznej powieści roku. Wyróżniona powieść "The Promise" ("Obietnica") jest opowieścią o RPA w ostatnich 40 latach.
rozwiń zwiń