more_horiz
Wiadomości

"Przestańcie tłumić niezależne głosy". Departament Stanu USA apeluje do Rosji ws. Memoriału

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2021 21:48
Departament Stanu USA potępił we wtorek rozwiązanie przez rosyjski Sąd Najwyższy stowarzyszenia Memoriał, zajmującego się badaniem zbrodni stalinowskich. Resort zaapelował do władz Rosji, by przestały tłumić głosy niezależne i głosy obrońców praw człowieka.
Sąd Najwyższy Rosji nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia Memoriał
Sąd Najwyższy Rosji nakazał we wtorek likwidację stowarzyszenia MemoriałFoto: PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

- Jesteśmy solidarni z tymi, którzy stali się celem represji za to, że korzystali ze swego prawa do swobody wypowiedzi, wolności tworzenia stowarzyszeń i pokojowych zgromadzeń - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price.

Wcześniej prezydent RP Andrzej Duda, odnosząc się do wydanego przez rosyjski Sąd Najwyższy nakazu likwidacji stowarzyszenia, oświadczył na Twitterze, że Polska jest wdzięczna Memoriałowi. "Sumienia nie da się ani zdusić, ani zdelegalizować" - napisał.

Z kolei szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch podkreślił, że stowarzyszenie udokumentowało zbrodnie na licznych narodach, w tym Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Przypomniał w tym kontekście niedawne wspólne oświadczenie prezydentów czterech państw w sprawie nagonki przeciwko Memoriałowi.

Natomiast MSZ RP oświadczyło, że orzeczenie rosyjskiego Sądu Najwyższego w sprawie stowarzyszenia Memoriał znacząco ograniczy możliwość prowadzenia badań na temat totalitarnej przeszłości państwa rosyjskiego oraz że Polska jest wdzięczna i wysoko ocenia wysiłki stowarzyszenia na rzecz odkrywania prawdy o represjach wobec Polaków.

Także MSZ Niemiec, minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian, resort dyplomacji Czech, organizacja Amnesty International i niemieckie organizacje pozarządowe, w tym Fundacja Heinricha Boella oraz niemiecki oddział PEN, skrytykowali rozwiązanie stowarzyszenia.

Likwidacja Memoriału

Sąd Najwyższy Rosji, który we wtorek nakazał likwidację Memoriału, uznał, że stowarzyszenie naruszało przepisy o tzw. zagranicznych agentach. Przedstawiciele organizacji zapowiedzieli odwołanie od tej decyzji.

Memoriał - którego pełna nazwa brzmi: Międzynarodowe stowarzyszenie historyczno-oświatowe, charytatywne i obrony praw człowieka "Memoriał" - powstał w latach 80. XX wieku jako zrzeszenie niezależnych organizacji. Również teraz tworzą go niezależne struktury, z których 10 działa poza granicami Rosji.


Posłuchaj
00:36 Memoriał.mp3 Rosyjski Sąd Najwyższy zlikwidował Memoriał. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR)

Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Centrum obrony praw człowieka Memoriału nagłaśnia przypadki łamania praw człowieka, prowadzi też wykaz więźniów politycznych w Rosji.

Czytaj także:

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem