more_horiz
Wiadomości

Omikron zdominował Grecję. Zakażony jest tam już co siódmy nastolatek

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2022 22:00
Grecja zmaga się z wysoką falą zakażeń koronawirusem, której główną przyczyną jest rozprzestrzenianie się omikronu. Jak przekazał dziennik "Kathimerini", lekarze podejrzewają, że nawet co siódma osoba poniżej 20. roku życia choruje na COVID-19.
Omikron wywołał lawinę infekcji - zakażony jest już co siódmy młody Grek
Omikron wywołał lawinę infekcji - zakażony jest już co siódmy młody GrekFoto: Jose HERNANDEZ Camera 51/Shutterstock

W Nowy Rok w Grecji stwierdzono nieco ponad 30 tys. nowych infekcji oraz 59 zgonów związanych z COVID-19. Dobę wcześniej padł rekord - było to aż 40 500 zakażeń. Ekspert w dziedzinie dolegliwości związanych z oddychaniem Nikolaos Canakis w rozmowie ze stacją Skai TV stwierdził, że w najbliższym czasie może przybywać nawet do 55 tys. infekcji dziennie. Sytuacja ma jednak szansę się ustabilizować w ciągu dwóch tygodni.

Ekspert zwrócił uwagę, że omikron rozprzestrzenia się szczególnie szybko wśród młodzieży - co siódma osoba poniżej 20. roku życia jest zakażona. Tymczasem greckie władze chcą, żeby od 10 stycznia zaczęły się stacjonarne zajęcia w szkołach. Zdaniem Nikolaosa Canakisa, jeśli faktycznie tak się stanie, placówki i tak zostaną zmuszone do ponownego zamknięcia się po mniej więcej tygodniu.

Omikron zdominował Grecję

Dziennik "Kathimerini" zwrócił uwagę, że władze greckie opierają się na przekonaniu, że wariant omikron nie wywiera dużej presji na systemy opieki zdrowotnej w innych krajach i nie jest równie zabójczy jak delta.

Eksperci uważają jednak, że ponieważ jest znacznie bardziej zaraźliwy, może stać się problemem dla opieki zdrowotnej, jeśli wielu pracowników szpitala zostanie zmuszonych do poddania się kwarantannie. Dodają również, że podobny paraliż może dotknąć transport publiczny, urzędy służby cywilnej, zwłaszcza policję czy straż pożarną.

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także