more_horiz
Wiadomości

Asteroida wielkości Big Bena. Pięć obiektów przemknie blisko Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 10:24
Rok 2022 dopiero się rozpoczął, a NASA już ostrzegła przed pięcioma "potencjalnie groźnymi" obiektami, które jeszcze w styczniu przemkną w pobliżu naszej planety. Jeden z nich ma być wielkości słynnego, londyńskiego Big Bena. 
W styczniu 2022 aż pięć asteroid zbliży się do Ziemi, w tym jedna wielkości Big Bena
W styczniu 2022 aż pięć asteroid zbliży się do Ziemi, w tym jedna wielkości Big BenaFoto: shutterstock/Alexyz3d

Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) ogłosiła, iż pięć obiektów przemknie w pobliżu Ziemi jeszcze w tym miesiącu. Nie są one na kursie kolizyjnym naszą planetą, jednak sklasyfikowane zostały jako "potencjalne zagrożenie". 

Przemieszczanie asteroid czy komet w przestrzeni kosmicznej jest na porządku dziennym, stąd taka ilość obiektów, naukowców nie powinna dziwić. To co jednak ważne, to fakt, iż w wyniku uderzenia obiektu, praktycznie zawsze dochodzi do katastrofy lub znacznych zniszczeń. 

Dlatego też, jeśli średnica obiektu przekracza 150 m, NASA oprócz sklasyfikowania go jako "potencjalne zagrożenie" dla Ziemi, rozpoczyna także dokładne śledzenie i obserwację obiektu. 

Pięć obiektów w styczniu

Tylko w tym miesiącu, w pobliżu Ziemi przemknie aż 5 obiektów. 

5 stycznia Asteroida YK 2021, o średnicy 12 m. Zbliży się na odległość ok. 2,1 mln kilometrów od Ziemi. Jej wielkość porównywalna jest z odrzutowcem. 

6 stycznia (czyli w święto Trzech Króli), na niebie będziemy mogli obserwować asteroidę 2014 YE15 o średnicy 7 m. Minie ona naszą planetę w odległości ponad 3-krotnie większej, niż poprzednia - 7,4 mln kilometrów. 

7 stycznia, mała, bo tylko 4 m średnicy asteroida minie nasza planetę w odległości prawie 3 mln km. Nazwana jest 2020 AP1.

11 stycznia będziemy świadkami najbardziej ciekawego zjawiska. W odległości prawie 5,5 mln km od Ziemi przemknie największy obiekt. Asteroida 2013 YD48 o średnicy 104 m, czyli większa od sławnego, londyńskiego Big Bena, jest cały czas dokładnie obserwowana przez NASA. Ten obiekt sklasyfikowany został przez NASA jako "potencjalnie groźny", jednak na chwilę obecna nie ma z jego strony zagrożenia dla naszej planety.

18 stycznia w pobliżu Ziemi znajdzie się kolejny duży obiekt, choć znacznie mniejszy niż ten z 11 stycznia. To asteroida 7482 (1994PC1). Jest to "regularny gość", który pojawia się w pobliżu Ziemi co 47 lat. Znajdzie się on w odległości równej 0,013 jednostki astronomicznej od Ziemi. Jednostką astronomiczną określa się średnią odległość od Ziemi do Słońca. 

Jak zaznacza NASA, jest to dopiero początek nowego roku, stąd emocje związane z kosmicznymi obiektami, dopiero przed nami. 

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem