more_horiz
Wiadomości

Belgia zmienia zasady kwarantanny. Będzie mniej restrykcyjnie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 14:45
We wtorek władze Belgii złagodziły zasady kwarantanny dla osób zaszczepionych, które miały kontakt z zakażonymi koronawirusem. W środę zdecydowano o poluzowaniu regulacji także w szkołach. 
Władze Belgii skrócą czas kwarantanny dla uczniów
Władze Belgii skrócą czas kwarantanny dla uczniów Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Decyzja dotycząca edukacji ma być oficjalnie potwierdzona po południu. Celem złagodzenia reguł jest uniknięcie chaosu w szkołach w związku z szybko rozprzestrzeniającym się wariantem omikron.

Belgia. Skrócona kwarantanna

Do tej pory w Belgii klasa była odsyłana na siedmiodniową kwarantannę po stwierdzeniu dwóch przypadków zakażeń koronawirusem. Teraz, zgodnie z decyzją ministrów zdrowia i edukacji z rządu federalnego i władz regionalnych, kwarantanna całej klasy w szkole podstawowej ma być skrócona do pięciu dni, jeśli potwierdzone zostaną cztery przypadki patogenu.

W przypadku szkół średnich uczniowie w pełni zaszczepieni lub z dawką przypominającą w ostatnich pięciu miesiącach, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną, nie będą automatycznie odsyłani na kwarantannę. Uczniowie, którzy tych wymogów nie spełniają, będą obejmowani 4-dniową izolacją.

Później mogą być zwolnieni z kwarantanny pod warunkiem, że do siódmego dnia będą wykonywać testy i będą one miały wynik negatywny. Uczniów niezaszczepionych ma obowiązywać 7-dniowa kwarantanna.

Łagodniejsze reguły dla zaszczepionych

Od 10 stycznia zaszczepieni, którzy mieli kontakt z zakażonymi koronawirusem, nie będą musieli się izolować ani wykonywać testów. Jest jednak warunek - nie więcej niż pięć miesięcy od pełnego zaszczepienia lub dawki przypominającej. 

Decyzję w tej sprawie podjęli ministrowie zdrowia rządu federalnego i władz regionalnych. O złagodzenie zasad kwarantanny apelowali przedstawiciele organizacji biznesowych i stowarzyszeń przedsiębiorców. 

Posłuchaj
00:52 11486185_1.mp3 Belgia złagodzi zasady kwarantanny w szkołach. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Zobacz także: wiceszef MZ Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem