more_horiz
Wiadomości

Relacje z Rosją testem dla kanclerza Scholza. Czy Nord Stream 2 podzieli niemiecki rząd?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 11:41
Przed rządem niemieckiego kanclerza Olafa Scholza jeden z najpoważniejszych testów koalicji - polityka wobec Rosji. Jest to o tyle ważne, że niemiecka minister spraw zagranicznych jest krytyczna wobec gazociągu Nord Strem 2.
Olaf Scholz
Olaf ScholzFoto: Carofei/Fotogramma/FORUM

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock z partii Zielonych, która jako polityk opozycji krytykowała choćby powstanie gazociągu Nord Strem 2, teraz, jako członek rządu Olafa Scholza musi poprzeć stanowisko władzy, mając przy tym swoje odmienne zdanie na ten temat.

Szefowa niemieckiej dyplomacji przekonywała, że Niemcy w swojej polityce energetycznej uzależnią się od przywódcy Kremla - Władimira Putina. Z kolei kanclerz Scholz budowę Nord Stream 2 nazywa "projektem czysto prywatnym".

"Aby nie osłabić niemieckiej pozycji wobec rosyjskiego prezydenta, niezbędna jest ściśle skoordynowana strategia Urzędu Kanclerskiego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych" - zwrócił uwagę Deutsche Welle.

Blinken podziela zdanie Baerbock

Jak czytamy na stronie internetowej dw.com "ukryty spór o gazociąg może jednak szybciej wywołać nową eksplozję w polityce zagranicznej, jeśli dojdzie do dalszej eskalacji kryzysu ukraińskiego". Podczas czwartkowej wizyty inauguracyjnej w Waszyngtonie, szefowa niemieckiego resortu spraw zagranicznych, rozmawiała o tym ze swoim amerykańskim odpowiednikiem -  Antonym Blinkenem.

- Wspólnie z naszymi europejskimi partnerami podejmiemy skuteczne środki, jeśli Rosja użyje energii jako broni lub jeśli dojdzie do dalszych agresywnych działań - powiedziała Annalena Baerbock.

Decyzja Federalnej Agencji Sieci

Obecnie kwestia uruchomienia gazociągu leży po stronie Federalnej Agencji Sieci. Ta może jednak zawetować uruchomienie Nord Stream 2, przez co planowane uruchomienie rury pierwszej połowie 2022 roku może stać się mało prawdopodobne. Obecnie Agencja bada przede wszystkim kwestie związane z prawem europejskim.

ZOBACZ TAKŻE: Wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki o Nord Stream 2 w Polskim Radiu 24

dw.com/bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem