more_horiz
Wiadomości

Pandemia i presja migracyjna. Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysów

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 04:05
- Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysów - mówi Polskiemu Radiu Aleksander Radczenko, doradca szefowej litewskiego parlamentu Viktorii Čmilyte-Nielsen. Chodzi o pandemię i kryzys migracyjny.
Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysów
Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysówFoto: shutterstock.com/Evgeny Eremeev

Radczenko zwraca uwagę, że Litwa w ubiegłym roku całkiem nieźle poradziła sobie z opanowaniem sytuacji epidemicznej. - Litwa jest liderem w regionie, jeśli chodzi o liczbę osób zaszczepionych - zaznacza doradca szefowej litewskiego Sejmu. Przypomina też, że decyzje dotyczące ograniczeń podzieliły społeczeństwo i doprowadziły latem do największych od lat zamieszek. - Jednak obciążenie szpitali i liczba zgonów sukcesywnie malały - dodaje.

Presja migracyjna

Wiosną i latem na Litwę zaczęli napływać nielegalni migranci z Bliskiego Wschodu. Okazało się, że są to wrogie działania reżimu Aleksandra Łukaszenki. Do początku sierpnia do kraju przedostało się około 4200 osób. Później litewskie władze zdecydowały się na odsyłanie cudzoziemców na Białoruś. Jesienią w strefie przygranicznej wprowadzono stan wyjątkowy.

- Wydaje mi się, że udało nam się odnaleźć złoty środek pomiędzy prawami człowieka i kwestiami bezpieczeństwa granic. Sytuacja na granicy od kilku tygodni jest stabilna - wskazuje Aleksander Radczenko.

W cieniu inflacji 

Tymczasem doradca premier Ingridy Šimonyte, Artur Ludkowski, dyrektor Domu Kultury Polskiej w Wilnie, zwraca uwagę na jeszcze jedno zagrożenie. Chodzi o kryzys finansowy.

- Inflacja bije rekordy. Ekonomiści są podzieleni co do prognoz, ale wszystko bardzo drożeje. Te ciemne chmury na horyzoncie na razie się utrzymują - zwraca uwagę Ludkowski. Jak podał ostatnio Eurostat inflacja na Litwie według wskaźnika cen konsumpcyjnych HICP przekroczyła w grudniu 10 procent i była jedną z najwyższych w strefie euro.

Posłuchaj
00:51 11490192_1.mp3 Rok 2021 na Litwie minął w cieniu dwóch kryzysów. O szczegółach Kamil Zalewski (IAR)

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem