more_horiz
Wiadomości

Krwawe protesty w Kazachstanie. Papież apeluje o dialog i zgodę

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 12:56
- Pragnę, aby w Kazachstanie jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną poprzez poszukiwanie dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego - mówił papież Franciszek, odnosząc się do trwających w tym kraju zamieszek.
Pragnę, aby jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną w Kazachstanie - mówił papież Franciszek
Pragnę, aby jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną w Kazachstanie - mówił papież FranciszekFoto: PAP/EPA/ETTORE FERRARI

- Przyjąłem z bólem wiadomość o tym, że podczas protestów, jakie wybuchły w minionych dniach w Kazachstanie, padły ofiary - powiedział papież, zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański. 

- Modlę się za nie i za ich rodziny. Pragnę, aby jak najszybciej odnaleziono zgodę społeczną poprzez poszukiwanie dialogu, sprawiedliwości i dobra wspólnego - mówił Franciszek.

- Zawierzam naród Kazachstanu opiece Matki Bożej, królowej pokoju z Oziornoje - dodał, przywołując nazwę sanktuarium maryjnego.

Od protestów do brutalnych starć na ulicach

Kazachskie służby porządkowe dostały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszy, szczególnie do tych osób, które są uzbrojone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych donosi o ponad 5 tysiącach aresztowanych uczestnikach zajść. Według władz wśród zatrzymanych są cudzoziemcy.

Demonstracje w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia, ich bezpośrednią przyczyną były podwyżki cen paliw. Szybko przerodziły się one w szerszy ruch protestu przeciwko wspieranym przez Rosję rządom Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz byłemu prezydentowi, 81-letniemu Nursułtanowi Nazarbajewowi, którego krewni opanowali większość wpływowych stanowisk w kraju. 

W Kazachstanie w zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich funkcjonariusze sił porządkowych - podały tamtejsze media. W związku tym prezydent Kasym-Żomart Tokajew ogłosił 10 stycznia dniem żałoby narodowej. Kazachskie organy ścigania wszczęły postępowania karne w związku z trwającymi od 2 stycznia demonstracjami. Śledztwa są prowadzone między innymi przeciwko szefowi Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Karimowi Masimowowi oraz niektórym członkom zdymisjonowanego rządu. Według ostatnich doniesień co najmniej 180 firm handlujących gazem jest podejrzewanych o zmowę cenową. 

Czytaj również:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem