more_horiz
Wiadomości

Kolejne zakażenia omikronem w Chinach. Trzecie miasto objęte lockdownem

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 09:52
W chińskim mieście Anyang wykryto co najmniej dwie infekcje wariantem koronawirusa omikron. Około 5 mln mieszkańców zostało objętych lockdownem. Surowe restrykcje dotyczą już łącznie blisko 20 mln ludzi w trzech miastach ChRL.
Koronawirus w Chinach
Koronawirus w ChinachFoto: PAP/EPA/GT

W Anyangu w prowincji Henan zdiagnozowano w ostatnich dniach ponad 20 infekcji koronawirusem, z czego w dwóch przypadkach potwierdzono wariant omikron. Zakażenia wiązane są z ogniskiem tego wariantu wykrytym wcześniej w portowym mieście Tiencin niedaleko Pekinu.

Mieszkańcom Anyangu zakazano wychodzenia z domów, zabroniono jazdy samochodami, a restauracje i sklepy zamknięto, z wyjątkiem tych dostarczających ludziom najpotrzebniejsze towary. Nie podano, do kiedy lockdown będzie obowiązywał, ale zaznaczono, że ma on ułatwić przeprowadzenie masowych testów przesiewowych.

Od blisko trzech tygodni lockdown obowiązuje w 13-milionowym mieście Xian w północno-zachodnich Chinach, które od grudnia zmaga się z falą zakażeń wariantem delta. Wykryto tam już łącznie ponad 2 tys. zachorowań na COVID-19 i jest to największe ognisko tej choroby w Chinach od czasu kryzysu w Wuhanie z przełomu 2019 i 2020 roku.

Badanie PCR

Wariant delta jest też przyczyną lockdownu w zamieszkanym przez ponad milion ludzi mieście Yuzhou w Henanie. W Xianie i Yuzhou nie potwierdzono dotychczas żadnych infekcji omikronem.

COVID-19 zaatakował również w słynącym z branży technologicznej mieście Shenzhen na południu Chin. Od piątku do niedzieli wykryto tam cztery objawowe infekcje. Miejscowe władze oceniły w poniedziałek, że źródłem zakażeń deltą mogły być sprowadzane produkty spożywcze, ponieważ pierwszy zdiagnozowany pacjent pracował przy obsłudze towarów importowanych.

W Shenzhen w ciągu trzech dni w ramach masowych testów przesiewowych od mieszkańców pobrano i przebadano ponad 22 mln próbek, a wszystkie wyniki były ujemne, z wyjątkiem wykrytych wcześniej przypadków. Miejscowe media podały, że do transportu próbek wykorzystywano drony. Zorganizowano również pokaz dronów ze światłami, które na niebie układały się w hasła zachęcające do testów, w tym: "Czy dzisiaj już zrobiłeś badanie PCR?".

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem