X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Misja pokojowa w Kazachstanie to element geopolitycznej rozgrywki? Eksperci komentują

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:15
Bezprecedensowa tzw. misja pokojowa ODKB wysłana przez Moskwę i jej sojuszników na pomoc władzom w Kazachstanie, wstrząsanym protestami, ma się zakończyć w chwili "pełnego ustabilizowania sytuacji w kraju". Eksperci są jednak ostrożni w prognozach, kiedy może to nastąpić.
Władimir Putin
Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / KREMLIN POOL

Prezydent Kazachstanu Kasym Żomart-Tokajew zapowiedział, że całkowite wycofanie sił tej poradzieckiej organizacji powinno nastąpić w ciągu dziesięciu dni.

Rosyjski generał Andriej Sierdiukow, który dowodzi misją stabilizacyjną, zapowiedział z kolei, że ponad dwutysięczny kontyngent pozostanie w Kazachstanie "do pełnego ustabilizowania się sytuacji" w tym kraju.

Dwie możliwości 

- W chwili obecnej możliwe są dwa warianty. Albo rzeczywiście, zgodnie z deklaracjami, ta misja zakończy się w krótkim czasie. Druga wersja jest taka, że formalnie sytuacja zostanie uznana za "niestabilną" i pobyt wojsk zostanie przedłużony - ocenia Krzysztof Strachota z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich.

- W obliczu chaosu, który zapanował zwłaszcza na południu kraju, w tym w największym i najbogatszym Ałmaty, wprowadzenie tych sił było postrzegane raczej z ulgą. Widzieliśmy wszyscy te obrazki - spalenie akimatu (siedziby lokalnych władz), grabieże, pogromy. Z punktu widzenia mieszkańców były to wydarzenia, które zagrażają ich bezpośredniemu bezpieczeństwu - mówi zaś Gaziz Abiszew, kazachski analityk.

- Protesty i ich skala, a także - od pewnego momentu - brutalność - stały się zaskoczeniem dla aparatu siłowego i pokazały jego niezdolność do adekwatnego reagowania - mów rozmówca. - Myślę, że oczekiwanie społeczne jest takie, że gdy zadania postawione przed kontyngentem ODKB zostaną wykonane, siły te opuszczą Kazachstan - mówi Abiszew.

"Geopolityczna rozgrywka"

Podczas gdy władze w Kazachstanie mówią o spisku i planach przewrotu, sterowanym z zagranicy, a także o "20 tysiącach, uzbrojonych bojowników", którzy mieli zaatakować kluczowe obiekty, także w stolicy, zachodni eksperci widzą w kierowanej przez Moskwę "misji pokojowej" także element geopolitycznej rozgrywki, która może doprowadzić do dłuższego pozostania na terenie Kazachstanu rosyjskich wojsk.

Swoje zaniepokojenie sytuacją wyraziły kraje zachodnie. M.in. rzecznik Departamentu Stanu Ned Price oświadczył w poniedziałek, że USA domagają się wycofania sił Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB) z Kazachstanu "na pierwsze żądanie władz" tego kraju. Apelują też o wycofanie instrukcji prezydenta w sprawie strzelania bez rozkazu.

Misja pokojowa

Na prośbę prezydenta Kasyma Żomarta-Tokajewa 6 stycznia do Kazachstanu przybył ponad dwutysięczny kontyngent wojsk z Rosji, Armenii, Tadżykistanu, Kirgistanu i Białorusi. Według zapowiedzi siły te mają m.in. zapewnić ochronę kluczowych obiektów administracyjnych i wojskowych.

Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. ODKB, pol. OUBZ) to utworzony po rozpadzie ZSRR blok wojskowo-polityczny, w skład którego wchodzą, oprócz Rosji, Białoruś, Armenia, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

W składzie tzw. misji pokojowej ODKB do Kazachstanu przybyły m.in. rosyjskie jednostki wojsk powietrzno-desantowych. Białoruś skierowała do tego środkowoazjatyckiego państwa kompanię sił pokojowych ze składu brygady wojsk powietrzno-desantowych. Kirgizja wysłała ok. 150 osobowy oddział żołnierzy sił specjalnych, Armenia - stu swoich wojskowych, a Tadżykistan - ok. 200-osobowy batalion wojsk.

Czytaj także:

jbt

Czytaj także

Kazachstan. Media: "zlikwidowano" 26 uczestników zamieszek

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 04:20
Siły bezpieczeństwa "zlikwidowały" 26 uczestników zamieszek, a ponad 3 tysiące zatrzymano - poinformował w piątek kanał telewizji państwowej Chabar-24, powołując się na kazachskie MSW.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów". Ekspert o sytuacji w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 05:57
Zbigniew Pawlak, ekspert do spraw Środkowego Wschodu i państw Jedwabnego Szlaku uważa, że władzom Kazachstanu udało się chwilowo stłumić rewolucję, ale cały czas istnieje możliwość wybuchu kolejnych niepokojów. W opinii eksperta Collegium Civitas zamieszki oznaczają, że zazwyczaj spokojne społeczeństwo Kazachstanu jest teraz wyjątkowo zdeterminowane.
rozwiń zwiń